K Horárni Krasňany už tento víkend komfortnejšie

2762

Mestské lesy v Bratislave otvorili novú cestu cez bývalé muničné sklady.

Dostať sa k obľúbenému rekreačnému areálu na konci Peknej cesty bolo najmä cez voľné dni veľmi náročné. Na úzkej asfaltke sa naraz tlačilo množstvo áut a spolu s nimi aj cyklisti, chodci, často rodiny s malými deťmi a kočíkmi. Nakoľko kolízne situácie boli na dennom poriadku, ako riešenie Mestské lesy v Bratislave vybudovali paralelnú lesnú cestu cez areál bývalých muničných skladov. Už tento víkend tak máme možnosť kritický úsek obísť, dostať sa k Horárni komfortnejšie a po ceste bez áut.

  • Cesta je určená pre peších obojsmerne a pre cyklistov v smere hore.
  • Vznikla obnovením starého konského úvozu používaného ešte pred druhou svetovou vojnou.
  • Povrch tvorí najjemnejší makadam vhodný aj pre kočíky či bicykle.
Červenou je vyznačená nová cesta cez bývalé muničné sklady. Modrá je asfaltka, doteraz využívaná cesta po ktorej jazdia aj autá.
Časť cesty lemuje ručne, tradičným štýlom robený suchý múrik, ideálny biotop pre jašterice aj lesné jahody.

Mestské lesy v Bratislave ďalej informujú:

„V samotnom areáli muničných skladov sme museli zbúrať niekoľko budov v havarijnom stave, odviezť tony stavebného odpadu a roky nahromadených smetí. Podarilo sa nám však zachovať cenné klenbové pivnice bývalej Horárne mestských lesov, po rekonštrukcii budú využité pre verejnosť. Upravili sme taktiež terénne nerovnosti na parkoviskách pri Horárni pre komfort návštevníkov s autami. Na asfaltke sme znížili rýchlosť na max 30 km/h a vyznačili zákaz parkovania na ceste z dôvodu bezpečnosti.“

Momentálne je sprístupnená len časť areálu Muničákov kadiaľ vedie nová cesta. Zvyšný priestor Mestské lesy v Bratislave stále čistia a postupne bude otvorený aj zvyšok, ako plnohodnotný prírodný areál.

A my iba doplníme prosbu, aby ste sa v týchto dňoch aj v prírode chovali zodpovedne, dodržiavali bezpečné vzdialenosti a nosili rúška.

Zdroj a foto: FCB Mestské lesy v Bratislave