K rekreačnému areálu Horáreň Krasňany vás dovedie nový vinohradnícky chodník

8369

Horáreň Krasňany je obľúbený rekreačný areál Bratislavčanov a taktiež druhý najviac využívaný vstup do lesoparku pre peších turistov, bežcov a cyklistov. Po novom chodníku bude prístup príjemnejší aj bezpečnejší.

Dopraviť sa sem bolo donedávna možné iba po úzkej asfaltovej ceste, ktorú spoločne využívali autá, peší aj cyklisti, čo spôsobovalo množstvo kolíznych situácií. Prístup do lesoparku predstavoval pre návštevníkov viac stres ako radosť z nadchádzajúceho oddychu či športu v prírode.

Mestské lesy preto minulý rok vybudovali paralelnú lesnú cestu iba pre peších a cyklistov, cez muničné sklady hore k Horárni. Tento rok od mesta Bratislava dostali do správy aj vinohradnícky chodník, ktorý návštevníkov bezpečne a bez áut privedie od sídliska Krasňany cez vinohradnícku krajinu ku jazeru Vajspeter a následne až na horný úsek lesnej cesty cez muničné sklady k Horárni Krasňany.

„Povrch vinohradníckeho chodníka sme opravili tak, aby bol vhodný nielen pre peších, ale aj pre rodičov s detským kočíkom a cyklistov. Pribudli lesnícke odrážky, ktoré pri prudkých lejakoch odvedú vodu  z cesty a predĺžia životnosť cesty práve v tých miestach, kde v minulosti najviac trpela vodnou eróziou. Na cestu sme umiestnili aj lavičky, aby si mohli turisti počas prechádzky oddýchnuť.  Našim návštevníkom tak ponúkame možnosť ako sa vyhnúť asfaltovej ceste s autami a komfortne sa dopraviť do lesoparku cez malebné a bezpečné územie vinohradov,“ priblížil riaditeľ organizácia Matej Dobšovič.

Tento mesiac zároveň začala premávať linka č.154 rekreačnému areálu Horáreň Krasňany. Linka elektrobusu začína v blízkosti električky na Peknej ceste a premáva cez víkendy a sviatky v polhodinových intervaloch.

Spolu s vinohradníckym chodníkom získali Mestské lesy do správy aj lúku zarastenú náletovými drevinami pod jazerom Vajpeter. Tú plánujú v budúcnosti upraviť a ponúknuť návštevníkom na ľahkú formu rekreácie. Budú tu lavičky na sedenie, stoly, ihrisko pre deti a vodné prvky s využitím miestneho potoka, ktorý by radi vrátili do jeho pôvodného koryta. Na mieste už teraz opravujú roky zabudnutú starobylú studničku, ktorá sa podľa starých máp pravdepodobne volala „Zbojnícky prameň“ a v spolupráci s reštaurátorom Jakubom Hubom jej vracajú pôvodnú historickú tvár.

jazero Vajpeter

Zdroj: TS