Karlova Ves ozdravuje stromy v areáloch škôl a škôlok

969

Preto je dôležitá ich pravidelná kontrola. V materských školách sú obľúbené hlavne nižšie stromy s košatou korunou, pod ktorú sa dá schovať do tieňa. Najobľúbenejšie sú živé ploty z kvitnúceho ibišteka, orgovánu, či tavoľníka, v ktorých sa dajú robiť skrýše.

Monitoring stromov a kríkov v areáloch materských a základných škôl je jedným z hlavných predpokladov k zabezpečeniu bezpečného pohybu v bezprostrednom okolí škôl. Komplexným zmapovaním stavu získal miestny úrad cennú štatistiku druhov stromov a kríkov, ktoré sa v areáloch škôl a škôlok nachádzajú.

„V rámci envirovýchovy v základných školách ocenia školáci najmä ovocné kríky a stromy. Stále sa obľube tešia pagaštany s jesennými plodmi a stromy s pestrofarebným jesenným lístím ako javory, platany, či exotický jaseňovec metlinatý. V zime najlepšie vyniknú ihličnaté stromy, predovšetkým tuje, borovice a strieborné smreky. Z tých najkrajších jedincov sa stávajú aj vianočné stromčeky,“ povedala Lucia Gašparová, ktorá pracovala na monitoringu drevín.

Karloveské školské areály disponujú v súčte 1 202 drevinami, z ktorých je 977 stromov a 225 kríkov. K najzaujímavejším kúskom patrí guľovitý kultivar agátu a stĺpovitá odroda moruše v MŠ L. Sáru, borovica hladká na uliciach L. Sáru a Fadruszovej 10. Pozoruhodný je takisto aj kultivar javora horského so žltými škvrnami na listoch v MŠ Ľ. Fullu, z kríkov sú to dulovec japonský v MŠ Borská, pajazmín vencový v MŠ Adámiho a škumpa vlasatá v MŠ Suchohradská. Z ovocných drevín sú najhojnejšie čerešne, mirabelky, ríbezle, rakytník a orechy.

Monitoring drevín poodhalil zdravotný stav drevín. Za posledných päť rokov vykonali zdravotný rez na 160 kusoch drevín. Analýza potvrdila, že investícia do pravidelnej kontroly drevín je nevyhnutná. Stromy napadnuté škodcami alebo inak poškodené stromy môžu predstavovať skrytú hrozbu pri nárazovom vetre, prívalových dažďoch či hustom snežení. Aj posledný monitoring poodhalil nedostatky u niektorých stromov, ktoré vyriešia v dohľadnom čase.

Zdroj: Karlova Ves