Keď je u susedov krik: Nespoliehajme sa na úrady, každý z nás môže pomôcť

85
Psychologička Katarína Vincová
Psychologička Katarína Vincová

V podcaste Internetovej poradne pre mladých ľudí IPčko.sk porozpráva psychologička Katarína Vincová o domácom násilí a o tom, či vieme pomôcť, ak sme jeho svedkom.

„Domáce násilie, to je téma, ktorá je na našej poradni neustále prítomná. Veď 13% chatov ročne je práve o ňom. A aj keď to nevyzerá ako vysoké číslo, v realite sú to tisícky detí, ktoré na Slovensku zažívajú fyzické, psychické a sexuálne násilie, či zanedbávanie starostlivosti. Vieme však o nich? Dokážeme im pomôcť?

Iste, máme úrady a rôzne iné inštitúcie, ktoré by mali dieťa chrániť, nie vždy to tak však je. Aj následný proces riešenia situácie je zdĺhavý a častokrát aj sám o sebe traumatizujúci. Preto je nevyhnutná pomoc bezprostredného okolia dieťaťa – jeho širšej rodiny, spolužiakov, pedagógov, susedov a kamarátov, nielen pri odhaľovaní domáceho násilia, ale najmä ako opora a zázemie, bezpečné a vľúdne prostredie, kde obete môžu čerpať sily pre plnohodnotný život. O domácom násilí, o tom, čo obete prežívajú a ako im pomôcť, sme sa rozprávali so psychologičkou a koordinátorkou e-mailového poradenstva IPčka, Katkou Vincovou.

Ďalšie diely podcastu „hmmm…“ nájdete aj TU.

Zdroj: IPcko.sk