Konvália, zakázaná láska Rudolfa Dilonga: Premiéru inscenácie predstaví Divadlo Ludus už túto nedeľu

1113

Konvália, podľa biografického románu Denisy Fulmekovej – Konvália, zakázaná láska Rudolfa Dilonga. Premiéra predstavenia v Divadle Ludus bude už túto nedeľu o 19:00hod. Zakúpiť lístky si môžete TU.

Príbeh Vali Reiszovej, mladej poetky zo židovskej rodiny, ktorá sa zblíži s františkánskym mníchom a exponovaným slovenským básnikom Rudolfom Dilongom. Svoju spoločnú umeleckú tvorbu, svoj ľúbostný vzťah a neskôr rodinný život museli po celú dobu skrývať. Najskôr pre spoločenskú neprípustnosť, potom aj z politických a existenčných dôvodov. Napriek všetkým prekážkam však Vali počas vojnového slovenského štátu vydala dve zbierky básní, porodila Dilongovi dcéru a prežila besnenie holokaustu. Pred deportáciou ju zachránilo Dilongove spoločenské postavenie, no práve preň musel Dilong po vojne emigrovať.

Ich vzťah bol spoločensky neprijateľný, napriek tomu bol „verejným tajomstvom“. Z rôznych príčin je pre slovenskú spoločnosť tabu dodnes. Na pozadí ich príbehu sledujeme dejiny 20. storočia a ich vplyv na ľudské osudy, ktoré poznačila emigrácia a perzekúcia štátnej moci. Predstavujú v esenciálnej forme akúsi dvojitú morálku, ktorá bola vtedy spoločensky akceptovaná. Príbeh Vali Reiszovej a Rudolfa Dilonga v podobe biografického románu zachytila ich vnučka Denisa Fulmeková, ktorá je aj autorkou divadelnej predlohy.

„Mala som úplne zodraté topánky, čo som toľko po tých horách chodila,“ zhrnula svoje rozpoloženie do jediného obrazu, v ktorom nezaprela svoju ženskosť.“ (D. Fulmeková v románe Konvália, zakázaná láska Rudolfa Dilonga, str. 51)