Koronavírus: Od pondelka sa otvárajú kiná, divadlá, kostoly aj fitness centrá

7224

Pandemická komisia vlády schválila návrh premiéra Igora Matoviča, aby sa s obmedzením kapacít otvorili kiná, divadlá, kostoly, fitness centrá ako aj ďalšie prevádzky.

Na Slovensku by sa tak od pondelka (16. 11.) mali otvoriť kostoly, kiná, divadlá s maximálnou kapacitou 50 percent, plavárne a fitnescentrá do šiestich osôb na 15 štvorcových metrov. Rovnako začne fungovať druhá hokejová a futbalová liga. Ich zápasy však budú bez divákov. Predseda vlády to označil za „mierny nádych slobody“.

Ešte dnes dokončíme vyhlášky na Úrade verejného zdravotníctva SR. Spravíme všetko pre to, aby to už dnes bolo zverejnené vo vestníku úradu vlády s tým, že by to platilo od pondelka,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Správu o otvorení kostolov uvítala aj Konferencia biskupov Slovenska. „Ak sa to potvrdí, budeme veľmi radi, že dôjde k čiastočnému uvoľneniu. Pre veriacich je v náročných časoch naozaj dôležitá možnosť prijímať sviatosti pre duchovnú posilu,“ reagoval hovorca KBS Martin Kramara.

Doplnil, že v platnosti ostane dišpenz od povinnosti účasti na bohoslužbách i výzva pre seniorov, chorých a rizikové skupiny, aby s návštevami bohoslužieb počkali. Vydané bude podľa jeho slov aj dôrazné upozornenie pre kňazov a veriacich, že stále platia prísne hygienické pravidlá.

Zdroj: TASR