KORZO Zálesie nominované na cenu CE ZA AR 2020

2584
Foto: Juraj Krumpolec a Michal Zajaček, zdroj: archinfo.sk

Ocenenie CE ZA AR už 19. rok upozorňuje na spoločenskú hodnotu architektonických diel a profesionálnych výkonov slovenských architektov.

Tento rok sa do súťaže prihlásil historicky najväčší počet diel, spolu 110. Porota si na obhliadku vybrala 30 z nich. Po piatich dňoch obhliadok naprieč celým Slovenskom rozhodla o nominácií 21 diel, ktoré sa uchádzajú o ocenenia 19. ročníka CE ZA AR 2020 v 6 kategóriách: rodinné domy, bytové domy, fenomény architektúry, interiér, exteriér, občianske a priemyselné budovy.

KORZO Zálesie, vybudované z cezhraničného projektu Danube Bike&Boat, kde vedúcim partnerom bol Bratislavský samosprávny kraj, sa ocitlo medzi 21 nominovanými dielami na ocenenie CE ZA AR 2020 v kategórii exteriér.

Táto jedinečná stavba prispela k postupnému pretváraniu zanedbaného pobrežia rieky na živú dedinskú promenádu. Priestor v súčasnosti umožňuje prechádzky v prírode, objavovanie fauny a flóry a slúži ako oddychové miesto pre vodákov, cykloturistov a v neposlednom rade pre domácich obyvateľov. Bývalé smetisko na brehu rieky vystriedala oddychová plocha s malou rozhľadňou, dreveným mólom na vyloďovanie a korzovanie a prístreškami na piknik. Takisto pribudol prírodný amfiteáter pre malé kultúrne aktivity s výhľadom na vodu a prvá etapa vstupného objektu – informačného a kultúrneho centra s občerstvením. Všetko časom splynie s prírodou naokolo. Každý kubík použitého dreva bude nahradený zasadeným stromom.

A čo na KORZO Zálesie povedala porota?

„Korzo prepája mesto s nedotknutým prírodným prostredím Malého Dunaja. Aj napriek tomu, že sa jedná o projekt iniciovaný a z veľkej časti realizovaný angažovanými občanmi, v plnej miere napĺňa ambíciu stať sa multifunkčným priestorom pre kultúru s funkciou námestia, promenády a dopravného uzla. Ako nám ukázala skúsenosť s karanténou v dôsledku Covid-u, takýto priestor potrebuje každé menšie mesto.“

Foto: Juraj Krumpolec a Michal Zajaček, zdroj: archinfo.sk
Foto: Juraj Krumpolec a Michal Zajaček, zdroj: archinfo.sk

Zdroj: archinfo.sk

Prejdite sa s nami po KORZE Zálesie: