Krajiny V4 stoja pri sebe v boji proti šíreniu koronavírusu

2216

Predsedovia vlád krajín V4 Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska sa dohodli na úzkej spolupráci. Dôvodom ich mimoriadneho stretnutia v Prahe bola situácia v súvislosti s výskytom koronavírusu v Európe. Predsedovia vlád Vyšehradskej skupiny sa zaoberali aj aktuálnou situáciou v Turecku, migráciou a viacročným finančným rámcom Európskej Únie.

„Dôraz kladieme na to, aby nám pravdepodobne chorí na koronavírus nešli do čakární nemocníc, ale aby sa informovali prostredníctvom telefónnej linky,“ uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini. Pripomenul, že na Slovensku neevidujeme žiadny pozitívny nález tohto ochorenie, aktuálny počet negatívnych vzoriek je 211. Dodal, že sme otvorená krajina a v dohľadnej dobe sa dá očakávať výskyt pacienta s koronavírusom aj na Slovensku. Naše nemocnice sú však podľa neho pripravené.

Ako uviedol predseda vlády Českej republiky Andrej Babiš, predsedovia vlád sa dohodli na vzájomnej výmene informácií. Ministrom zdravotníctva nariadia, aby sa čím skôr stretli. Spolupracovať budú tiež ohľadom výpomoci pri zabezpečení zdravotníckych prostriedkov.


Predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki informoval, že v krajine sa objavil prvý prípad osoby nakazenej koronavírusom. Dôležitá je podľa neho spolupráca v Európskej únii. „Svet je globálna dedina. Tá je spojená s radou nových príležitostí a s určitými rizikami a ohrozeniami. Mám radosť, že v rámci V4 vieme riešiť aj takto atypické témy, lebo je to nešťastie, pohroma, ktorá na nás dopadla,“ konštatoval predseda poľskej vlády. Všetky krajiny V4 podľa neho používajú najlepšie postupy na zamedzenie šírenia koronavírusu.

Predseda vlády Maďarska Viktor Orbán konštatoval, že v modernom svete neprúdi len tovar, ale aj vírusy. Je rád, že štáty V4 nestoja pri sebe len keď sa darí, ale aj keď je to horšie a keď sú problémy. 

Zdroj: Úrad vlády SR