Kúpele Grössling majú bohatú históriu a každý detail má v sebe kus príbehu

2589

Stošesťročný chátrajúci komín bol kedysi dominantou Starého Mesta. Bol jeho najvyšším objektom dlhé roky po jeho postavení.

Sklenený strop nad plaveckým bazénom, z ktorého dnes žiaľ prerastá burina bol v minulosti otvárateľný a návštevníci kúpeľov si tak mohli zaplávať aj pod holým nebom.

Zachované lustre pochádzajú z tradičného českého sklárskeho mesta Kamenický Šenov, kde vznikla tradičná sklárska škola prvá svojho druhu v Európe koncom 19. storočia.

Počas čistenia a konzervovania budovy, aby sa nezhoršil jej stav, v objekte našli staré keramické obklady z rokov 1895, 1914, 1929, 1942 a 1972. Práve na základe týchto farieb a vzorov vznikli prvé podklady pre identitu nového Grösslingu.

Zachovanie a rekonštrukcia komínu, alebo otvárateľnosť sklenenej strechy budú zaručené aj vďaka architektonickej súťaži, do ktorej architekti môžu stále zasielať svoje návrhy na ktoré sa predĺžil termín odovzdávania kvôli okolnostiam súvisiacimi s koronavírusom. Architekti tak majú o týždeň naviac, návrhy môžu zasielať do 19.6. 17:00.

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy