Kúpele Grössling: Nazrite do legendárnej budovy

2693
Kúpele Grössling sú bratislavskou legendou. Veľmi sa tešíme, že Mesto Bratislava a Metropolitný inštitút Bratislavy im opäť vdýchnu život.
Kúpele Grössling sú bratislavskou legendou. Veľmi sa tešíme, že Mesto Bratislava a Metropolitný inštitút Bratislavy im opäť vdýchnu život.

Slávne a prekrásne kúpele sídlili v honosnej budove na bratislavskej Kúpeľnej ulici. Ukrývali veľkolepý bazén, ktorý konkuroval tým najkrajším v Európe, voňavé sauny, relaxačné a ochladzovacie bazéniky, vodoliečebné vane, pedikérov a holičov a dokonca šermiarsku miestnosť. Nazrite s nami do do histórie Kúpeľov Grössling.

Kedysi boli miestom, kam chodili Bratislavčania nielen za relaxom, ale boli aj centrom spoločenského diania. Zaniknuté mestské kúpele Grössling opäť ožijú a je to výborná správa pre celý Bratislavský kraj. Urobili sme v nich pár krásnych záberov, z ktorých cítiť, že budova má stále dušu. Sme radi, že sa obnoví ich zašlá krása aj význam. „Víťazný návrh architektonickej súťaže umožňuje nielen obnoviť architektonický význam Grösslingu, ale aj znovu objaviť starobylú spoločenskú a kultúrnu hodnotu, ktorú má pre mesto Bratislava. Návrh napĺňa víziu prepojenia funkcie kúpeľov, mestskej knižnice a domu literatúry, umožňuje vytvoriť moderný model komplexnej budovy, ktorá ťaží zo svojej rozmanitosti funkcií,“ uvádza Metropolitný inštitút Bratislavy.

Kúpele mali svojho predchodcu, Binderhoferov kúpeľný dom.
Prvýkrát boli kúpele sprístupnené v roku 1895. Aj samotná Kúpeľná ulica dostala názov podľa slávnych a obľúbených kúpeľov.
Boli tu oddychové bazény, voňavé parné kúpele, ochladzovací bazén po saunovaní, masážna miestnosť a priestranné prezliekacie kabínky. V budove poskytovali služby aj holiči a pedikérky.
Vodoliečba bola mimoriadne obľúbená. Liečebné kúpele boli jódovo-brómové, ihličnaté či železité.
Plavecký bazén bol pýchou kúpeľov. Mal 25 metrov, šikmé dno a pri plávaní ste mohli obdivovať dychberúcu architektúru miestnosti.
Exteriér ako kulisy z filmu. Zanedbaná budova a okolie vyzerá tajomne a svojím spôsobom krásne.

Foto: BSK/ Monika Kováčová