Legendárne kúpele Grössling ožívajú. Takto pokračujú práce

2080

Hlavné mesto v kúpeľoch Grössling odstránilo nánosy z 90. rokov, ako napríklad sadrokartóny zakrývajúce staršie architektonické prvky interiéru v objekte. Založilo aj mestskú spoločnosť, ktorá bude zabezpečovať rekonštrukciu a prevádzku kúpeľov a mestskej knižnice Grössling. Zároveň získalo partnera – štátny investičný fond Slovak Investment Holding, a. s., ktorý pomôže s financovaním obnovy tejto ikonickej pamiatky.

„Uskutočnili sme búracie práce dvoch stavieb vo dvore na Kúpeľnej ulici. Na mieste týchto stavieb zo 70. rokov vznikne exteriérový bazén podľa návrhu architektov z OPPS Architettura. Okrem toho pokračujeme s architektmi s prácou na projektovej dokumentácii, konzultovali sme desiatky otázok s budapeštianskymi kúpeľníkmi, s energetikmi, s hygienou, s knižnicou a s potápačmi sme vyčistili studňu,“ približuje mesto na sociálnej sieti.

Zrekonštruovali aj komín. „Možno by ste to nečakali, ale práve komín kúpeľov Grössling bol kedysi najvyšším objektom v Starom Meste. Odobrali sa tehly z jeho vrchnej časti, ktorá bola naklonená a hrozilo, že by sa časom rozpadla. Komín bol obnovený s použitím jeho pôvodných tehál. Aplikovali sme priehľadný náter a opravili aj kovové obruče, čím sa zabezpečí jeho dlhodobá trvácnosť. Komín tak po komplexnej obnove ostane dôležitou súčasťou identity Grösslingu,“ dodáva.

V spolupráci s Archívom mesta Bratislavy a s International Visegrad Fund pozbieralo mesto staré pôdorysy a staré fotky, z ktorých pripravili publikáciu. Čoskoro ju predstaví. V legendárnych kúpeľoch Grössling si treba dávať pozor pod nohy. Aj tam totiž objavíte zaujímavý detail – jedinečnú dlažbu. V spolupráci s galériou Zahorian & Van Espen a s umelkyňou Zhannou Kadyrovou vznikli unikátne diela z dlažby z kúpeľov. Momentálne hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy čaká séria povoľovacích procesov a v lete sa pustí do väčších rekonštrukčných prác.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR