Legendárny hudobník Jean-Michel Jarre vystúpil na koncerte v Bratislave

17408

Medzinárodný festival vedy, hudby a umenia Starmus otvoril koncert legendárneho priekopníka elektronickej hudby Jeana-Michela Jarreho s názvom „Bridge from the Future.“ Jarre pre siedmy ročník prestížneho podujatia navrhol a zostavil futuristický otvárací koncert. Špeciálnym hosťom hudobno-vizuálnej šou bol Brian May, gitarista legendárnej skupiny Queen. Nechýbal ani Slovenský filharmonický orchester.

Oslava ľudskej vynaliezavosti a umeleckého prejavu

Otvárací koncert bol oslavou ľudskej vynaliezavosti a umeleckého prejavu. Jarre sa inšpiroval monumentálnym Mostom SNP s jeho ikonickým UFO, ktoré môže symbolizovať metaforický most medzi minulosťou a budúcnosťou. „Z minulosti sa musíme poučiť a budúcnosti načúvať, byť vnímaví a pozorní k prichádzajúcim signálom. Prelomové objavy a riešenia vo všetkých oblastiach už tam niekde v budúcnosti existujú a čakajú na nás, aby sme ich našli,“ uviedol Jarre s tým, že úlohou vedcov, hudobníkov, umelcov a občanov je zapojiť sa do budovania mosta z budúcnosti.

Špeciálny hosť Brian May

Na pódiu sa k Jarremu pripojil ako špeciálny hosť Brian May, gitarista skupiny Queen a zároveň astrofyzik, ktorý festival spoluzakladal spolu s Garikom Israelianom. May zdôraznil, že Starmus je jedinečne zameraný na riešenie problémov našej planéty, vrátane hľadania mieru. Po prvýkrát sa stretne s Jarrem na jednom pódiu. Hudobných fanúšikov a nadšencov vedy čaká výnimočná hudobná a vizuálna šou na pozadí kulisy Mosta SNP, Dunaja a Starého mesta.

Fotogaléria

Program Starmus Camp and City

Organizátori predstavili aj program Starmus Camp and City, ktorý prinesie vedu a hudbu priamo do centra mesta a na slovenské univerzity. Počas festivalu sa okrem Jeana-Michela Jarreho predstavia aj ďalšie významné osobnosti, ako Laurie Anderson, ktorá sa zúčastní ceremoniálu udeľovania medailí Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu a na koncerte Sonic Universe. V rámci festivalu, ktorý ponúkne šesť dní plných vedy a hudby, vystúpi aj skupina The Offspring.

Pozrite si video z generálnej skúšky