Letný tábor „Čudujme sa!“ je príkladom, ako môžeme deti podnietiť k objavovaniu prírody

1593
Letný tábor „ČUDUJME SA!“ 2023 - Znova spolu a plní dobrodružstva!
Letný tábor „ČUDUJME SA!“ 2023 - Znova spolu a plní dobrodružstva!

V tieni zelenej prírody a v srdci dobrodružstiev sa na pôde Spojenej školy v Ivanke pri Dunaji každoročne koná nezabudnuteľný tábor „Čudujme sa!“. Po dvojročnej pauze sa deti opäť stretli s očakávaním nových zážitkov a radosti.

Bratislavský samosprávny kraj buduje aj na tejto škole Centrum odborného výcviku (COVP), čo posilňuje vieru v budúcnosť a rozvoj mladých v súľade s prírodou.

Vytváranie Centier odborného výcviku na školách, ako je Spojená škola v Ivanke pri Dunaji, dáva mladým príležitosť získavať nové skúsenosti a vzdelanie, ktoré im umožní aktívne prispievať k udržateľnosti a ochrane nášho životného prostredia. Tábor „Čudujme sa!“ je príkladom, ako môžeme deti podnietiť k objavovaniu prírody, rozvíjaniu ich záujmu o ekológiu a motivovať ich k životu v súlade s prírodou. Takto budujeme lepšiu budúcnosť pre naše deti, ktoré s láskou objavujú krásy a zázraky sveta okolo seba.

TÁBOR „ČUDUJME SA!“ 2023

Tento rok sa po dvojročnej pauze niesol začiatok prázdnin na pôde Spojenej školy v Ivanke pri Dunaji v duchu jazdenia a rybárčenia. Znova sme totiž otvorili brány nášho tábora „Čudujme sa!.“ 25 detí sa spolu s vedúcimi stalo na desať dní jednou veľkou rodinou. Hneď v prvý večer boli táborníci prijatí do táborového cechu. Prijatie si však museli zaslúžiť splnením rôznych úloh. Následne sa medzi sebou zábavnou formou zoznámili a prezreli si aj priestory školy, ktorú raz možno niekto z nich bude navštevovať. Oddielová záujmová činnosť predstavovala najväčšiu časť táborového programu. Koníčkari sa učili starať o kone a jazdiť v priestoroch Centra jazdeckého športu v Bernolákove.

Zoznámili sa aj so základmi voltížneho jazdenia. Rybári sa naučili viazať uzly a chytať ryby rôznymi štýlmi. Navštevovali miestne štrkové jazero, Šurský kanál a Zelenú vodu, kde sa im tento rok mimoriadne darilo. Chytali systémom „chyť a pusti“.

Večerné programy absolvovali všetci táborníci spoločne. Medzi najobľúbenejšie aktivity každoročne patrí táborový jarmok, olympiáda, dobývanie tábora, súťaž „chlapci verzus dievčatá“, či vedúci bavia tábor. Populárna je aj večerná rybačka a babinec. Novinkou bol tento rok filmový večer, ktorý mal zo strany detí i vedúcich vynikajúce ohlasy. Deti si mohli vybrať z dvoch rozprávok, ktoré sme premietali prostredníctvom dataprojektoru v dvoch miestnostiach. Každé dieťa dostalo k vstupenke do „kina“ popcorn a nápoj, presne ako to v kine býva zvykom.

Dva dni sme už tradične strávili na celodenných výletoch, kde sme sa mali možnosť ako kolektív spoznať ešte viac. Prvý sme absolvovali vo Veľkom Blahove, kde si na školských rybníkoch vyskúšali chytanie rýb aj koníčkari. Mnohých rybárčenie očarilo natoľko, že budúci rok zvažujú účasť práve v tomto oddieli. Nakoľko bol práve tento deň najhorúcejším z celého týždňa, všetkým dobre padlo osvieženie v podobe oblievačky. Na druhý výlet sme zamierili do trampskej osady „U Rusa“ v Zálesí, kde si chlapci proti dievčatám zmerali sily vo varení gulášu. Obidva guláše sa podarili na výbornú, o čom svedčili aj prázdne kotlíky. Uprostred noci sme deti prekvapili nočnou hrou v areáli školy, ktorá sa im páčila natoľko, že si ju chceli zopakovať aj ďalšiu noc. V posledných dňoch tábora absolvovali deti hľadanie zlatého pokladu v areáli školy. Keďže dievčatá vyhrali v súťaži proti chlapcom, mali pri hľadaní časový náskok. Aj napriek tomu však boli v hľadaní pokladu úspešnejší chlapci a získali tak poklad s množstvom sladkých a slaných dobrôt. O ne sa však ochotne podelili aj s dievčatami. V predposledný deň zorganizovali inštruktori jazdeckú súťaž pre koníčkarov. Všetci jazdci dráhu úspešne zvládli a v cieli dostali za odmenu stužku, ktorá im účasť v tábore bude vždy pripomínať. Rovnako aj rybári boli za svoje krásne úlovky a za súťaž v nahadzovaní odmenení stužkou.

Azda najobľúbenejším programom býva „Vedúci bavia tábor,“ kedy si vedúci pre deti pripravia hudobné, tanečné, spevácke, či vtipné hrané scénky. Aj tento rok sme zo strany detí dostali samé skvelé ohlasy na náš program a naše herecké výkony. 🙂 Posledný večer sme si spestrili karnevalom, kde všetci predviedli originálne a zábavné masky. Po ňom nasledovala obľúbená diskotéka, na ktorej si vždy radi zatancujeme spoločný táborový tanec. V posledný deň dostal každý táborník táborové tričko s potlačou. Deti si ich na pamiatku popodpisovali a veľmi sa z nich tešili. Okrem toho sme odmenili všetky karnevalové masky drobnými darčekmi, výhercov bodovania izieb sme potešili chutnou odmenou a vyhodnotili sme aj výsledky táborovej olympiády. Víťazi si odniesli diplom a sladkú medailu.

Program bol počas desiatich dní pestrý, svedčí o tom aj fakt, že deťom počas celej doby vôbec nechýbali telefóny a užívali si čas s novými kamarátmi. Deti (i rodičia) si pochvaľovali ubytovanie v zrekonštruovaných, pekne zariadených izbách, ktoré ešte stále dýchali novotou. Obzvlášť ich ocenili tí, ktorí si pamätali predošlý stav izieb.

Najväčšou odmenou pre vedúcich bola spokojnosť detí, pozitívne ohlasy rodičov prostredníctvom mailu, či na našej facebookovej a instagramovej stránke (@tabor_cudujme_sa) a vrúcne objatia na rozlúčku. Pri rozlúčke sa mnohí neubránili slzám, no ako sa hovorí – všetko sa raz musí skončiť. Zostalo nám množstvo krásnych spomienok a už teraz sa tešíme na ďalší ročník Tábora „Čudujme sa!“

Zdroj: Spojená škola v Ivanke pri Dunaji

Projekt COVP je financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) 2014 – 2020.