Liga za duševné zdravie spúšťa Akadémiu zotavenia

582
Liga za duševné zdravie spúšťa Akadémiu zotavenia
Liga za duševné zdravie spúšťa Akadémiu zotavenia

Liga za duševné zdravie (LDZ) SR spúšťa Akadémiu zotavenia. Jej cieľom nie je nahrádzať psychiatrické či sociálne služby, ale prinášať ľuďom s duševnými ťažkosťami možnosť byť niečím viac ako len pacientom, možnosť učiť sa a rozvíjať. TASR o tom informovali z LDZ.

„Akadémia zotavenia je veľká príležitosť na vytvorenie silnej komunity, kde sa ľudia nedelia na poskytovateľov a príjemcov, profesionálov a klientov. V priestore akadémie sa tento vzťah bude vyrovnávať, každého skúsenosť bude rovnako dôležitá,“ povedal riaditeľ ligy Andrej Vršanský.

V akadémii sa budú stretávať ľudia s rôznymi životnými skúsenosťami, rôznou mierou prežívanej pohody a zdravia, sociálneho zázemia, kultúry či odborných profesií. Kurzy vytvárajú peerovia – ľudia, ktorí mali skúsenosť s duševnými problémami, spoločne s ďalšími odborníkmi.

Akadémia vznikla v rámci Európskeho týždňa duševného zdravia. V tomto roku je jeho hlavnou témou podpora duševného zdravia komunít. „Je kľúčové riešiť duševné zdravie v našich komunitách, školách, domácnostiach a na pracoviskách. Duševne zdravé komunity nám umožňujú vyššiu podporu prosperovať bez strachu zo stigmy alebo diskriminácie v spoločnosti,“ dodal Vršanský.

Zdroj: TASR