Ľudia nad 60 rokov môžu využiť bezplatný PCR test

1377

Ľuďom nad šesťdesiat rokov odporúča Ministerstvo zdravotníctva SR využiť ich nárok na bezplatný PCR test, keď majú podozrenie z ochorenia Covid – 19.

Výsledky PCR testu sú spravidla známe do 24 hodín – skoré testovanie je pritom veľmi dôležité pre nasadenie adekvátnej liečby. Využívanie štátom hradeného PCR testovania je pri ohrozených skupinách dvojnásobne dôležité. V prípade podozrení či prvých príznakov Covidu odporúčame využiť túto možnosť čo najskôr. „Vďaka skorému potvrdeniu ochorenia je totiž možné omnoho efektívnejšie nasadiť vhodnú liečbu. Príkladom je podávanie lieku Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir,“ približuje ministerstvo.

Vďaka PCR testovaniu je možné liek predpisovať priamo pacientom, ktorí Lagevrio potrebujú, vyhnúť sa hromadeniu liečiva „do zásoby“ či predpisovaniu z preventívnych dôvodov. O absolvovanie PCR testu môžete požiadať TU.

V prípade pozitívneho výsledku je potrebné kontaktovať lekára telefonicky a konzultovať s ním svoj zdravotný stav. Zoznam miest, kde sa dá PCR vyšetrenie absolvovať, je dostupný, napríklad, na stránke www.e-vuc.sk.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky