Malacky sa tešia z úspechu mladých atlétov

778

Členovia atletického klubu AC Malacky dosahujú mimoriadne výkony. O ich úspechoch informujeme často a radi. Len za posledné obdobie získali v rôznych vekových kategóriách tituly majstrov Slovenskej republiky, vyhrali celoslovenskú súťaž atletickej všestrannosti a zvíťazili aj na veľkom medzinárodnom finále Čokoládovej tretry 2023.

Čokoládová tretra sú atletické preteky pre deti do 11 rokov, ktorých patrónom je svetový rekordér, viacnásobný olympijský víťaz a majster sveta v hode oštepom Jan Železný.

Nedávne finále detskej súťaže Čokoládová tretra bolo súčasťou legendárneho medzinárodného atletického mítingu World Athletics Continental Tour Gold – Zlatá tretra Ostrava 2023.

V národnom programe Zlatej trety sa predstavila aj Rebecca Slezáková. V behu na 400 m bola štvrtá v osobnom rekorde a na hladkej stovke skončila na 5. mieste.

Čokoládová tretra 2023 – medzinárodné semifinále

Z celoslovenského finále Čokoládovej tretry postúpilo do medzinárodného semifinále 9 členov AC Malacky: Amélia Zelenáková, Richard Mráz, Viliam Straský, Pavol Petrovič, Vilma Drgoňová, Oliver Šmida, Alfréd Šulík, Erik Alexander Šimek a Júlia Januš. Záhorie reprezentovala aj Mia Šimková z AK Kúty.

Z nich sa do medzinárodného finále dostali traja: Amélia Zelenáková (2. miesto v semifinále), Viliam Straský (1. v semifinále) a Richard Mráz (3. v semifinále), všetci v behu na 300 m.,

Tesne za bránami finále zostali Erik Alexander Šimek (300 m) a Júlia Januš (200 m), obaja si však vylepšili svoje osobné rekordy.

Čokoládová tretra 2023 – medzinárodné finále

Ako sme spomenuli o pár riadkov vyššie, AC Malacky zastupovali tri talenty: žiačka 5. ročníka športovej triedy so zameraním na atletiku ZŠ Záhorácka Amélia Zelenáková, žiak ZŠ Štúrova Richard Mráz a žiak športovej triedy so zameraním na atletiku ZŠ Záhorácka Viliam Straský. Všetci traja sa predstavili v behu na 300 m a všetci traja získali medaily! Amélia vyhrala zlatú medailu, Riško s Viliamom predviedli krásny strhujúci súboj, v ktorom napokon zvíťazil Riško v novom osobnom rekorde. Okrem toho, ako jediný Malačan zvíťazil v medzinárodnom finále Čokoládovej tretry už po druhý raz – premiéru na najvyššom stupienku mal v roku 2021 v behu na 200 m. Viliam získal striebro.

Majstrovstvá SR juniorov

Rebecca Slezáková sa stala 3-násobnou majsterkou SR (100 m prek, 400 m, 200 m) a vďaka tomuto individuálnemu hetriku bola najúspešnejšou účastníčkou podujatia.

Premiérový majstrovský titul v behu na 400 m prekážok si vybojoval všestranne talentovaný Nicolas Haramia, ktorý bol okrem toho úspešný aj v skoku do diaľky (3. miesto) a v štafetových behoch (dve druhé miesta 4×100 m a 4×400 m).

Potešil aj „bronzový“ návrat Terezy Beňovej. Vo finálovom behu na 200 m nebola ďaleko od splnenia limitu na European Youth Olympic Festival.

Šprintérske kvarteto 4×100 m Matúš Nehyba, Ivan Sedlák, Teodor Volek a Nicolas Haramia si dobehlo pre striebro, rovnako aj štvorica 4×400 m Ivan Sedlák, Adam Boškovič, Nicolas Haramia a Teodor Volek.

Pochvalu za nové osobné rekordy si zaslúžia Adam Boškovič (diaľka), Adam Gašpar (guľa), Nicolas Haramia (110 m prek), Alex Houndjo (oštep), Eric Houndjo (100 m, oštep, diaľka), Matúš Nehyba (200 m) a Ivan Sedlák (200 m).

V medailovej bilancii sa AC Malacky s 10 medailami (4x zlato, 4x striebro, 2x bronz) umiestnil na vynikajúcej 2. priečke z 58 zúčastnených oddielov Slovenska.

Medzinárodné štvorstretnutie

Nicolas Haramia a Rebecca Slezáková si výkonmi na juniorskom slovenskom šampionáte vybojovali účasť na medzištátnom stretnutí juniorských výberov Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska v Banskej Bystrici. V tíme slovenských junioriek vynikla Rebecca. K víťazstvu na 100 m prek pridala aj osobný rekord 13,77 s. Vo svojej druhej disciplíne – 400 m prek – obsadila 4. miesto vo vyrovnanom sezónnom maxime 59,76 s.

Pre Nicolasa to bola premiéra v reprezentačnom drese SR. Na 400 m prek obsadil 8. miesto a bol aj členom štafety Slovenska na 4×400 m, ktorá skončila na 4. priečke.

Majstrovstvá SR dorastu

Najúspešnejším členom výpravy AC Malacky v Humennom sa stal 4-násobný medailista Matej Brezina. V skoku o žrdi získal striebro, na 400 m prek bronz a k tomu pridal ešte dve štafetové medaily. Bronz získali dve štafety, Adam Gašpar, Matej Brezina, Matúš Nehyba a Teodor Volek na 4×100 m a vo švédskej štafete (100 m – 200 m – 300 m – 400 m) Adam Boškovič, Matúš Nehyba, Teodor Volek a Matej Brezina.

Okrem zisku cenných kovov potešilo aj 10 nových osobných rekordov. Navyše, Matej Brezina (žrď) a Tereza Beňová (4×100 m, 100 m a 200 m), sa dostali do reprezentácie SR na medzištátne stretnutie CZE – HUN – SVK – POL – SLO do 18 rokov v slovinskom meste Ptuj.

Detská P-T-S

Celoslovenské finále atletickej všestrannosti, súťaž Detská P-T-S, sa konalo v Dolnom Kubíne. Vo finále sa predstavilo 102 atletických talentov zo 17 tímov z celého Slovenska. Naši najmenší atléti vyhrali už po šiesty krát, z toho piaty raz za sebou!

Tím v zložení Teodor Janko, Richard Mráz, Izabela Lukáčková, Viliam Straský, Oliver Šmida a Amélia Zelenáková dosiahli najlepšie výkony v prekážkovom behu, v skoku do diaľky, v hode medicinbalom vzad, v hode vortexom a v 6-minútovom vytrvalostnom behu. Okrem toho boli na 5. mieste v štafete.

Všetkým atlétom ďakujeme za reprezentáciu klubu, mesta a Slovenska. Ďakujeme aj rodičom za spoluprácu v súvislosti s prípravou a zabezpečením účasti detí.

Text: P. Filip, Ľ. Pilzová, foto: S. Slezáková, A. Mrázová, K. Zelenáková, A. Hollá

Zdroj: Malacky.sk