Malokarpatské múzeum vydáva limitovanú „vinohradnícku“ eurobankovku

1438

Malokarpatské múzeum v Pezinku pripravilo na tento víkend zaujímavý program. V sobotu sa tam môžete vybrať po špeciálnu edíciu pamätnej eurobankovky, alebo ho navštíviť virtuálne počas Noci múzeí a galérií. A v nedeľu opäť otvorí brány aj návštevníkom.

Pred 60 rokmi bolo založené Malokarpatské múzeum v Pezinku. “Jeho základy položil ešte na začiatku 20. storočia vyštudovaný lekárnik Franz von Meissel, renesančný a činorodý človek, ktorý vedel nadchnúť ľudí okolo seba. Mal blízko ku kultúre a vydal prvé tlačené dejiny Pezinka. V pezinskej Radnici zriadil Malé mestské múzeum, ktoré bolo akousi pamätnou izbou a tú na požiadanie sprístupnili pre návštevníkov,” hovorí Martin Hrubala, riaditeľ múzea.

Župné Malokarpatské múzeum v Pezinku je v prvom rade miestom, kde spoznáte vinársku a vinohradnícku minulosť nášho regiónu. Je plné aj zaujímavých a zážitkových expozícií a pri bežnej prevádzke ponúka ochutnávky, dokonca špeciálnu degustáciu v tme. Tento víkend máme pre vás hneď tri skvelé tipy, ako objaviť jeho poklady. A vôbec nevadí, ak bude pršať!

Pamätná eurobankovka s vinohradníckym lisom

Jubileum múzea je dôvod vydania limitovanej edície eurobankovky. Na nej je v štylizovanej podobe znázornená hlavná budova múzea a historický vinohradnícky lis, ktorý je jeho charakteristickým prvkom. Múzeum ich má totiž najviac v Európe. Začiatok predaja eurobankovky sa uskutoční symbolicky pri príležitosti Noci múzeí a galérií v sobotu 15. mája od 10:00 do 17:00 v Malokarpatskom múzeu v Pezinku (M. R. Štefánika 4, 902 01 Pezinok). Predaj v ostatné dni bude prebiehať počas bežných otváracích hodín. Náklad je limitovaný na 5 000 kusov, cena je 3 € a podmienky predaja nájdete TU.

Noc múzeí a galérií

V sobotu vás pozývame zažiť Noc múzeí a galérií, do ktorej sa Malokarpatské múzeum zapojilo online. Pripravený je pestrý program, ktorý nájdete TU.  

Poklady vinárskeho múzea

Najväčšia zbierka vinohradníckych lisov v Európe, ale aj arómabar, simulátor opitosti či štupľovačka fliaš. Múzem toho ukrýva veľmi veľa, tu je pár ochutnávok:

Múzeum skrýva zbierku vinohradníckych lisov – najväčšiu v Európe. Osahuje 43 kusov, pričom najstarší lis pochádza z roku 1608. Mnohé exponáty pribudli do múzea v 60. a 70. rokoch 20. storočia, keď stroje postupne nahrádzali dovtedajšie ručné lisovanie hrozna. 
Múzeum ponúka aj zážitky – môžete ochutnávať aj ovoniavať. 🙂

Prísť môžete túto nedeľu od 14:00 do 17:00, prečítajte si však podmienky návštevy TU.