Mesto finalizuje spustenie systému na nákup parkovacích kariet

722
Foto: TASR
Foto: TASR

Hlavné mesto finalizuje spustenie systému na nákup parkovacích kariet do celomestskej parkovacej politiky s názvom Bratislavský parkovací asistent PAAS. Registrácie pre prvé zóny, Krasňany v Rači a Tehelné pole v Novom Meste, spustí 1. októbra. Návod zverejní v najbližších týždňoch. S kontrolami začne v novembri.

„Obyvatelia prvých dvoch zón, ktorých sa regulácia týka, budú mať na registráciu mesiac a samotná regulácia parkovania a kontroly začnú od 1. novembra. Registrácia pre obyvateľov zóny Dvory 4 v Petržalke sa začne od 1. novembra a samotná regulácia parkovania od 1. decembra,“ priblížila hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

Systém nákupu parkovacích kariet, rezidentských, bonusových, návštevníckych aj abonentských, má byť užívateľsky čo najjednoduchší. Znamená to napríklad, že dokladovať vzťah k vozidlu či trvalý pobyt v konkrétnej domácnosti nebudú musieť obyvatelia v papierovej podobe, ale systém to automaticky overí na základe osobných údajov, ktoré užívateľ vyplnil v elektronickom formulári.

Takáto funkcionalita pre vysúťaženého dodávateľa IT systému znamená aj potrebu spárovať jeho systém so štátnymi registrami, napríklad s katastrom nehnuteľností. „Pri integrácii systémov narazil dodávateľ na viacero problémov a na finalizáciu systému registrácií potrebuje viac času, ako pôvodne avizoval,“ poznamenala Rajčanová.

Hlavné mesto zbiera v mestských častiach dáta o obsadenosti parkovacích miest cez deň aj v noci, podľa toho sú navrhované lokality a časy regulácie. Od jari sú vyznačované parkovacie miesta v Krasňanoch v Rači, tento týždeň sa začalo s prácami aj na Dvoroch 4 v Petržalke. V najväčšej bratislavskej mestskej časti je zároveň pilotne testovaná efektívnejšia kontrola parkovania prostredníctvom objektívnej zodpovednosti. Pripravované sú tiež projekty parkovacích domov a záchytných parkovísk, či mobilné aplikácie na platbu hodinového parkovného.

Bližšie informácie o pravidlách regulovaného parkovania sú zverejnené na webovej stránke www.paas.sk.

Zdroj: TASR, Bratislava-hlavné mesto SR