Mesto Malacky sprístupnilo verejnosti prvé pešie námestie u Severínka

579
Malacky pešie námestie u Severínka

Je ďalším priestorom, do ktorého radnica po rokoch vdýchla život.

„V pavilóne počas jari ešte otvoríme Turisticko-informačnú kanceláriu s komunitnou obývačkou. Nejaký čas si však budeme musieť počkať, až nám celý pavilón zarastie popínavými rastlinami. Skolaudovaná je aj hromadná podzemná garáž v podzemí. Urobili sme kusisko roboty, preto sme nechceli čakať na prijatie parkovacej politiky a rovnako sme ju otvorili verejnosti bez regulácie a je ďalším priestorom, do ktorého sme po rokoch vdýchli život,“ uviedol primátor Malaciek Juraj Říha.

„Novovznikajúce námestie bude najkvalitnejším verejným priestorom v meste a jedinečné miesta, ktoré na námestí vznikajú, otvoria nové možnosti. Námestie u Severínka sa stane chýbajúcim srdcom mesta, ktoré v ňom rozpulzuje život a podporí jeho identitu,“ doplnil zástupca primátora Milan Ondrovič.

Podľa architekta projektu Benjamína Brádňanského dôležité a unikátne miesta by mali patriť ľuďom, preto parkovisko nepatrí do stredu mesta. „Presunom parkovania pod terén sa uvoľňuje potenciál na vybudovanie nového typu priestoru v Malackách. Vznikne od križovatky chránené priestranstvo, vyčlenené pre stretávanie ľudí s miestami pre sedenie, rozhovory, hru, zábavu, malé trhy… Námestie bude poskytovať voľnú plochu, ale priestory pavilónu budú chránené pred slnkom, vetrom a dažďom.“

„Konečne budú mať Malacky relevantný verejný priestor spĺňajúci všetky súčasné parametre – architektonická kvalita, bezpečnosť a udržateľnosť. Multifunkčná verejná plocha, sedenie v tieni stromov, „zelený“ pavilón dodávajúci charakter a pohodlie, netradičná fontána, historická socha, mobiliár a nová nielen vzrastlá výsadba vytvoria výnimočné miesto v centre Malaciek,“ dodal architekt mesta Branislav Škopek.