Mesto predstavilo Bratislavský mobilný včelín

1657

Projekt Bratislavský mobilný včelín vznikol po nápade mestskej poslankyne Jany Poláčikovej, za podpory mesta a realizuje sa s pomocou Mestských lesov v Bratislave. Bude slúžiť hlavne na včelárske vzdelávanie detí, mládeže i dospelých, ale aj na opeľovanie mestskej zelene.

Mobilný včelín by mal mať každý rok iné stanovisko a postupne prejde po území celej Bratislavy. Tento rok sa projekt realizuje na území Ružinova. Včelstvá do projektu zapožičal na tento rok Slovenský včelársky zväz pod vedením Milana Rusnáka. O včelstvá sa budú starať včelári z mestských lesov.

„V Ružinove sa riadime princípom “mysli globálne, konaj lokálne”. Prvé včelíny sme osadili už pred pár rokmi na streche Paneurópskej vysokej školy. Ide o špeciálne neagresívne mestské včely za celé roky nikomu neublížili, zato sa však našej zeleni a kvetom darí,“ približuje starosta Ružinova Martin Chren.

Školské skupiny, krúžky, občianské združenia či letné tábory sa môžu prihlasovať na adrese info@mlba.sk. Symbolický poplatok je 3 eurá na dieťa a v rámci neho sú pre deti pripravené včelárske obleky, klobúky a rukavice. Súčasťou programu je aj výroba sviečky z včelieho vosku.

Až 75 % svetových plodín závisí na opeľovaní rastlín a dá sa povedať, že bez včiel by nebol na Zemi možný život. Kvôli znečisteniu planéty, globálnemu otepľovaniu a používaniu pesticídov však včely hynú dvojnásobne viac, než by bolo pre prírodu normálne.

Minulý víkend zahájila svoju činnosť tiež komunitná včelnica na včelej lúke pod Horárňou v Krasňanoch pre začínajúcich včelárov, ktorí sa budú o včely celý rok s odbornou pomocou starať.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR; Martin Chren-starosta Ružinova