Na internete fičia čoraz viac starší, ktorí šíria hoaxy a vulgárne príspevky

1160

Pri príležitosti Svetového dňa bezpečného internetu, dospela Polícia Slovenskej republiky k zaujímavému zisteniu. Asi každý tridsiatnik zažil výčitky zo strany svojich rodičov, keď ako dieťa hral počítačové hry alebo sa zoznamoval s internetom. “Nevysedávaj toľko za tým monitorom, staneš sa závislým!”

Prešlo pár rokov, prvá počítačová generácia vyrástla a s ňou zostárli rodičia a starí rodičia. S rastúcou popularitou Facebooku sa obe tieto skupiny dostali do online sveta. Na tom by nebolo nič zlé, ak by ho využívali efektívne.

Statusy klamstiev a nenávisti

Stránka Hoaxy a podvody-Polícia SR sa denno-denne stretáva so statusmi plnými nepravdivých informácií. Niektoré z nich obsahujú vulgarizmy najtvrdšieho kalibru. Ktorá skupina má veľké zastúpenie medzi autormi takýchto statusov? Práve rodičia a starí rodičia. Z analýzy viacerých príspevkov vyplýva, že staršia generácia vo veľkom počte zdieľa hoaxy rôzneho druhu. Existujú konkrétne príklady, keď staré mamy používajú v hádkach pod takýmito svojimi statusmi tvrdé vulgarizmy, pri čom vedľa nich majú profilovú fotografiu so svojimi vnúčatami.

Populárne statusy

Zaujímavým fenoménom je virálnosť, teda masová šíriteľnosť takýchto statusov. Predstavte si, že ako majiteľ firmy si pracne a za peniaze budujete stránku na Facebooku, kde reklamujete svoj produkt. Musíte vynaložiť veľa úsilia. Za to taký autor dezinformácie potrebuje pár minút na vytvorenie klamstva, ktoré sa začne šíriť rýchlosťou blesku a dostane sa k desiatkam tisícom ľudí. Preto nie je raritou, ak status seniora má viac ako 1000 zdieľaní.

Samostatná kapitola je čas, ktorý nielen seniori trávia na internete, hlavne na Facebooku. Nie je ničím výnimočným, že na nástenke profilu seniora je denne niekoľko desiatok statusov a zdieľaných príspevkov. A za tým sú hodiny vysedávania pred monitorom.

Ako pomôcť?

Dostávame sa tak k trochu nadnesenému tvrdeniu, keď sa výčitky rodičov a starých rodičov o závislosti od internetu obrátili voči ním samotným. Na to, aby sa s tým niečo robilo, je nevyhnutné uvedomiť si podstatu problému – absenciu medziľudských vzťahov, odlúčenie od svojich rodičov, súvisiace pocity samoty, chýbajúce rozhovory. Tak, ako sa nás snažili chrániť ako deti a vystríhali nás, mali by sme im to oplatiť rovnakou kartou, keď problémom 21. storočia začali čeliť oni sami.

Zdroj: Polícia SR