Na karloveskom úrade využívajú pri kompostovaní kalifornské dážďovky

1060

V Karlovej Vsi idú príkladom. Reč je o pracovníčkach referátu životného prostredia na karloveskom miestnom úrade. Kuchynského a záhradného odpadu sa zbavujú ekologickým kompostovaním. Kompostujú v malom, ale veľmi efektívne za pomoci kalifornských dážďoviek. Pracovníci úradu dážďovky kŕmia šupkami z rôzneho ovocia, zeleniny, či škrupinami z vajíčok. Kompost, ktorý dážďovky vyprodukujú, slúži na hnojenie kvetináčov.

„Krátko po zverejnení výzvy karloveský miestny úrad kontaktoval darca kalifornských dážďoviek, ktoré sú hlavným článkom celého procesu kompostovania tohto typu. Dážďovkám stačilo pripraviť podstielku, v tomto prípade natrhaný kartón a začať ich prikrmovať. Dážďovky si pochutnávajú na šupkách z ovocia aj zvyškoch použitej mletej kávy,“ prezradila Magdaléna Svoreňová z referátu životného prostredia.

V jednej z chladničiek v karloveskom miestnom úrade sa nachádza nádoba na bioodpad. Zberajú ho celý týždeň a následne ním nakŕmia dážďovky. Tie vytvoria kvalitný kompost a tzv. dážďovkový čaj, ktorý možno použiť ako tekuté hnojivo pre izbové rastliny. Podobne je možné využiť zrelý kompost, ktorého zrelosť prezrádza bohatá hnedá až čierna farba, je drobivý, nezapácha a vonia zeminou.

Takýmto spracovaním odpadu Miestny úrad Karlova Ves pomáha aj životnému prostrediu a klíme. Využitý biologický odpad tak neskončí na skládke. Používaním vermikompostéra v domácnosti možno znížiť množstvo komunálneho odpadu minimálne o 30 percent.

Kompostovanie je proces, pri ktorom sa biologický odpad mení na kompost za pomoci vzduchu, tepla a vlhka. Pri vermikompostovaní sú do tohto procesu zapojené aj dážďovky, ktoré majú schopnosť premeniť bioodpad na kvalitné organické hnojivo. Vďaka kompostu dostanú rastliny dostatok živín a minerálov, získajú odolnosť voči škodcom a chorobám, podporí sa ich rast a získajú odolnosť pri tepelných zmenách.

Zdroj: Karlova Ves