Na Mudroňovej majú novú kuchyňu, tešia sa kuchárky aj deti

1293

V roku 2021 sa Staré Mesto okrem iného sústredí aj na prepotrebné rekonštrukcie svojich základných a materských škôl a takisto jaslí. Základná škola na Mudroňovej sa po desaťročiach dočkala rekonštrukcie školskej kuchyne.

V školskej jedálni na základnej škole Mudroňova denne varia pre viac ako 600 malých stravníkov. Okrem žiakov základnej školy totiž pripravujú obedy aj pre tri materské školy. Ešte minulý školský rok boli pracovné podmienky na hranici znesiteľnosti. Pre neexistujúcu vzduchotechniku najmä v letných mesiacoch. Aj zariadenie by sa lepšie vynímalo v múzeu gastronómie, než v modernej školskej kuchyni v 21. storočí. Od nového školského roka sa však kuchárky do práce tešia. Investičné oddelenie Starého Mesta zrealizovalo komplexnú rekonštrukciu jednej z najvyťaženejších školských kuchýň. Opravou prešla aj školská jedáleň, okolie budovy a parkovisko.

Vhodnejšie dispozičné riešenie

„Väčšinu prác sme stihli urobiť počas letných prázdnin, aby sme nenarušili výuku,“ informovala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. „Zrealizovali sme nové stavebné dispozičné riešenie kuchyne, skladových a prípravných priestorov – vybudovali sme napríklad novú hrubú prípravovňu zeleniny,“ dodala.

Rekonštrukciou prešli všetky rozvody inžinierskych sietí – plyn, elektroinštalácia, rozvody studenej a teplej vody, kanalizácia, vykurovanie. „Nové plynové rozvody v kuchyni sme umiestnili do zrekonštruovanej podlahy s farebným zvýraznením uloženého vedenia. Rekonštrukcia elektroinštalácie zahŕňala nové prachotesné LED osvetlenie, svetelné, zásuvkové a technologické rozvody a vývody pre technologické zariadenia kuchyne a skladov. Rozvody sú napájané z nového rozvádzača,“ vypočítava vedúci investičného oddelenia Lukáš Kamenistý.

Bezpečná podlaha

Zrekonštruovaná kanalizácia je vybavená odlučovačom tukov, ktorý je určený na zachytávanie a odlúčenie neemulgovaných tukov a olejov rastlinného a živočíšneho pôvodu zo znečistených vôd. „V priestoroch kuchyne sme vybudovali novú polyuretánovú podlahu.  Pre svoje fyzikálne vlastnosti sa dobre hodí do tzv. mokrých prevádzok, keďže je vodeodolná a protišmyková. Medzi jej ďalšie výhody patrí nenáročná údržba, bezšpárovosť, bezprašnosť či odolnosť voči oderom,“ hovorí Kamenistý. Nová kvalitná epoxidová podlaha pribudla aj v skladových a prípravných priestoroch. Nové moderné spotrebiče a ďalšie vybavenie je samozrejmosťou.

Vymenili sa aj vnútorné a vonkajšie dvere, parapety a okná. Vnútorné priestory kuchyne, jedálne a skladov dostali nové keramické obklady, omietky a maľovku.

Staré Mesto je zriaďovateľom 7 základných a 19 materských škôl. Školstvo je jednou z priorít Staromestského programu 2019 – 2022. Na rekonštrukcie škôl a škôlok vyčlenila mestská časť vyše 625-tisíc eur.

Zdroj: Staromestské noviny