Na očkovanie sa môžu prihlásiť aj 16-roční. Na dovolenky si ešte počkáme

2680

Od štvrtka sa budú môcť do čakárne na očkovanie prihlásiť aj mladí ľudia od 16 rokov. Zákaz cestovania do zahraničia za účelom rekreácie sa však predlžuje do 28. mája.

Podľa slov ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského však zatiaľ nebude možnosť vyberať si vakcínu, pri súčasnom tempe ich dodávok to považuje za kontraproduktívne. Možnosť zaočkovať sa ako sprievod seniora nad 70 rokov sa nemá týkať len rodinných príslušníkov, bude to platiť pri doprovode kohokoľvek nad 70 rokov.

Ako uviedol minister, pri plánovanej dodávke približne milióna vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktoré by na Slovensko mali prísť do konca mája a rovnako pri dobrej vakcinačnej kampani, by mohli byť zaočkovaní aspoň prvou dávkou vakcíny všetci, ktorí o to majú záujem, približne do konca júna. Podľa šéfa rezortu zdravotníctva sa o týždeň môže prehodnocovať zákaz zhromažďovania sa. Myslí si však, že bude potrebný ešte najmenej dva až tri týždne. Núdzový stav je podľa neho stále potrebný, zdôvodnil to pandemickou situáciou a situáciou v slovenských nemocniciach, ktorá nie je „úplne stabilná“.

Do konca júna by sa tiež mala vyriešiť otázka celoplošného testovania, keďže viacerým mobilným odberovým miestam končia zmluvy. Očakáva, že po letnej sezóne príde tretia vlna pandémie nového koronavírusu a s ňou nové mutácie. Monitorovať chce odpadové vody, a tiež testovať iba vybrané ohniská. Verí, že sa kontakty pozitívnych osôb podarí vytrasovať. Predpokladá, že počas jeho pôsobenia v rezorte sa mu podarí riešiť otázku výstavby nemocnice na bratislavských Rázsochách. Naznačil, že sa nemocnice budú reprofilizovať a optimalizovať. Nepredpokladá, že v tomto volebnom období by došlo k tomu, aby fungovala len jedna zdravotná poisťovňa.

Zákaz cestovania do zahraničia na účely rekreácie sa predlžuje

Trvať bude až do 28. mája. Vyplýva to z uznesenia vlády SR, ktoré bolo prijaté 26. apríla. Oficiálne teda nie je možné cestovať kvôli oddychu v rámci EÚ a celého sveta ešte mesiac. Kontroly môže vykonávať polícia.

Zdroj: TASR