Na Slovensku potvrdili prvý prípad opičích kiahní

510

K prenosu došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Osoba, ktorej laboratórne potvrdili ochorenie, je izolovaná a hospitalizovaná. Hovorkyňa zdôraznila, že príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva podchytil všetky úzke kontakty. „Sú poučené o monitorovaní ich zdravotného stavu a nutnosti izolácie v prípade objavenia sa klinických príznakov ochorenia,“ dodala. Račková skonštatovala, že ide o osobu vo veku 20 až 59 rokov. „Pri podozrení z ochorenia postupovala korektne a v súlade s odporúčaniami – prejavy infekcie nepodcenila a iniciatívne vyhľadala lekára, ktorý vzhľadom na klinické príznaky stanovil ďalšie vyšetrenia,“ ozrejmila.

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Prvýkrát ho u človeka zaznamenali v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike. K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom obsahujúcim vírus opičích kiahní. Pre rozvoj ochorenia u človeka je podľa vedúcej odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlie Adamčíkovej potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným. Inkubačný čas je zvyčajne šesť až 16 dní, kolísať môže aj od piatich do 21 dní.

Príznaky ochorenia sa na začiatku podobajú chrípke. Infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá výsev. Predpokladá sa, že vírus opičích kiahní môžu osoby prenášať už pri výskyte týchto príznakov. Prípady opičích kiahní už zaznamenali vo viacerých európskych krajinách vrátane Českej republiky či Rakúska, výskyt mimo Afriky bol doposiaľ zriedkavý. Ochranu proti ochoreniu poskytuje očkovanie proti pravým kiahňam. Slovensko plánuje kúpiť 2000 dávok tejto vakcíny, očkovať by sa ňou mali iba úzke kontakty s vysokým rizikom nákazy na ich vlastnú žiadosť a zdravotníci v profesionálnom riziku.

Zdroj: TASR, Foto: BSK