Na Trnavskom mýte pribudnú veľké stromy, tieň a sedenie

1072

Mesto Bratislava v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy zveľadí dlhodobo zanedbaný priestor na Trnavskom mýte pri Novej tržnici. Je to jeden z najviac frekventovaných prestupných uzlov v hlavnom meste a napriek tomu, že pred 4 rokmi sa táto plocha rekonštruovala, pobyt v tomto priestore je počas horúcich letných dní kvôli prehriatemu asfaltu neznesiteľný. Chýba tu tieň a tí, ktorí tu nemusia čakať na MHD, priestor radšej rýchlo opustia.

„Preskúmali sme preto podzemné siete a zistili sme, že stromy sa tu predsa len sadiť dajú. V priestore pred tržnicou tak vytvoríme príjemné miesto na sedenie v tieni, s kvalitnou dlažbou, 5 vzrastlými platanmi a lavičkami.“ píše hlavné mesto Bratislava na sociálnej sieti.  

V rámci iniciatívy www.zivemiesta.sk mesto pretvára zanedbané, zabudnuté, často malé plochy bez zjavnej funkcie na príjemné verejné priestory, kde obyvatelia chcú tráviť svoj čas. V rámci ďalšej iniciatívy www.10tisicstromov.sk zas výrazne navyšuje počet stromov v uliciach.

V prípade Trnavského mýta sa tieto dve iniciatívy spoja, aby sa na tak frekventovanom mieste vytvoril síce menší, ale plnohodnotný, komfortný verejný priestor, ktorý bude príjemný aj počas horúcich dní.

Mesto avizuje, že na mieste vysadí päť 12 metrov vysokých platanov s obvodom kmeňa 80 až 100 centimetrov. „Po zazelenaní tieto veľké jedince tak ihneď poskytnú tieň a výrazne zmenia atmosféru tohto územia. Nebude nutné čakať niekoľko rokov na dorastenie menších stromov, ktoré sa v meste bežne vysádzajú,“ vysvetlil magistrát.

Aby sa stromy uchytili v náročnom prostredí, použiť chce prekoreňovacie bunky. Vybraný druh stromu je podľa samosprávy odolný aj voči vyšším teplotám a klimatickým zmenám a vďaka svojej mohutnosti i rýchlemu rastu pomôže tento priestor v lete schladiť.

Vybraný dlhoveký druh stromu Platanus x acerifolia je odolný aj voči vyšším teplotám a klimatickým zmenám. Vďaka svojej mohutnosti a rýchlemu rastu zároveň pomôže tento priestor v lete schladiť. K stromom koncentrovaným do kruhu zároveň pribudnú lavičky a kvalitná dlažba, aby sme si novovytvorený tieň mohli užiť v pohodlí.

Prípravné práce na tomto novom Živom mieste začnú už budúci týždeň, výsadba začiatkom mája a nový priestor by mal byť dokončený do konca mája.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR