Na Živom námestí začali s prípravnými prácami na komplexnú obnovu

681

Možno ste si všimli 10 ohradených vrtov na rôznych miestach na Kamennom námestí, na Námestí SNP a na Námestí Nežnej revolúcie pred Starou tržnicou. Ide o inžiniersko-geologický prieskum v rámci príprav na komplexnú rekonštrukciu Živého námestia, vďaka ktorému mesto zistí úroveň hladiny podzemnej vody a zloženie vrstiev pod povrchom, ako aj pomery stability územia. Tento prieskum povie aj, kde a v akom rozsahu je potrebné robiť archeologický prieskum pod týmto centrálnym územím. So samotným archeologickým prieskumom začne mesto následne na jar budúceho roka.

„Najbližšie dva týždne, kým budú realizované geologické vrty, sú malé plochy okolo jednotlivých vrtov ohradené kvôli bezpečnosti pre okoloidúcich. Po ukončení prieskumu sa všetky povrchy opäť upravia a dajú sa do pôvodného stavu,“ približuje mesto na sociálnej sieti.

Kamenné námestie, Námestie Nežnej revolúcie a Námestie SNP prejdú komplexnou obnovou po viac ako päťdesiatich rokoch. A na čo sa môžeme tešiť? Napríklad na návrat kamennej dlažby, o 1 000 m2 viac zelene, zjednotenie celého priestoru, bezbariérovosť a väčší komfort pre chodkyne a chodcov a aj na podzemné garáže pod Kamenným námestím, ktoré pomôžu odbremeniť námestie aj okolité ulice od áut parkujúcich na chodníkoch či okrajoch ciest.

Navyše návrh z ateliéru Loidl citlivo pristupuje k histórii tohto priestoru, akcentuje fasády výnimočných budov, ktoré odzrkadľujú históriu a rozvoj hlavného mesta tým, že pracuje so zeleňou a osvetlením tak, aby tieto budovy mohli vyniknúť.

Viac informácií o Živom námestí sa dozviete na https://www.zivenamestie.sk.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR