Na Župnom športovom dni si pod dozorom Lašáka a Rančíka zasúťažilo vyše tisíc stredoškolákov

1932

Vyše tisícka študentov z celého bratislavského kraja, deväť športových disciplín na troch športoviskách, veľa adrenalínu, nasadenia a skvelej atmosféry. To všetko dnes zažili stredoškoláci počas prvého Župného športového dňa pre stredoškolákov aj za podpory skvelých slovenských športovcov – bývalého hokejového brankára Jána Lašáka a osemnásobného slovenského Basketbalistu roka Radoslava Rančíka.

„Šport a celkovo športovanie sú najmä u mladých ľudí veľmi dôležité. Podarilo sa nám dať dokopy študentov z celého kraja a zorganizovať podujatie takéhoto druhu. Vieme, ako sa vyvíja obezita u mladých, ako je to s ich záujmami. Som veľmi rád, že mnohí na šport nezanevreli. Je totiž riešením pre mnohé problémy v spoločnosti,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Prvý ročník podujatia Župný športový deň pre stredoškolákov zorganizoval Bratislavský samosprávny kraj spolu s partnermi pôsobiacimi v oblasti športu. Cieľom bolo priniesť na školské ihriská takýto druh podujatia, motivovať študentov k športu, sebarealizácii, prekonávaniu samých seba a podporiť v nich súťaživosť. Zámerom župy je podpora športu, čo potvrdzuje budovaním a obnovou športovísk, podporou športových aktivít a projektov na školách či rôznych podujatí. Len z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy v oblasti športové podujatia a pohybové aktivity podporila župa 105 projektov za dovedna 239 248 eur.  

„Každé podujatie, ktoré privedie deti k športu a medzi ich rovesníkov, s ktorými môžu súťažiť o ceny a prestíž, je dobré. To, že je niekto súťaživý zároveň znamená, že sa chce posunúť dopredu. Šport prináša pozitívne myslenie, ktoré môžu mladí ľudia preniesť aj do svojej práce v škole. Chcem však zdôrazniť, že športovať je dobré nielen pre to, aby sa študenti hýbali či dobre vyzerali, ale najmä preto, aby reprezentovali samých seba, svoju organizáciu, školu v ktorej pôsobia a tým dávali najavo svojej komunite, že sa ju snažia zlepšiť,“ povedal jeden z najlepších basketbalistov slovenskej histórie Radoslav Rančík.

Do prvého ročníka podujatia sa prihlásilo 52 škôl z celého Bratislavského kraja, z ktorých bolo 38 župných a 14 v pôsobnosti iných zriaďovateľov. Vyše tisíc študentov si zmeralo sily v deviatich disciplínach – volejbal, florbal, futbal, plážový volejbal, vedomostná súťaž, beh na 100 m, beh na 800 m, štafeta a skok do diaľky. Vyskúšať si mohli aj poskytovanie prvej pomoci. Pre študentov však boli pripravené nielen športoviská, ale aj  sprievodné aktivity, z ktorých najoblľúbenejšia bolo jednoznačne zápolenie v nafukovacej guli, k dispozícii boli aj veslovacie trenažéry, na ktorých sa mohli zahriať pred športovým výkonom alebo vyzvať spolužiakov. Súťaže prebiehali v športovom areáli Mladá Garda v Bratislave, v telocvični Obchodnej akadémie na Račianskej 107 v Bratislave a telocvični SOŠ beauty služieb na Račianskej 105.

“Bol by som rád, keby sa takéto akcie obnovili, aby mládež mala možnosti medzi sebou súťažiť, spoznávať sa. Je to úžasná akcia a takýchto akcií by malo byť všade a veľa. Reálny život je v podstate o tom, ako človek sa správa, aký je disciplinovaný, oddaný veci. Šport je len cesta, ako to dosiahnuť. Som veľmi rád, že pán župan podporuje takéto aktivity a pomáha deťom do budúcna,” uzavrel Ján Lašák, bývalý slovenský hokejový brankár a majster sveta z Göteborgu 2002.