Umelci z celého sveta vdychujú na petržalskom stromorodí život stromom odsunutým na perifériu

504

Projekt sochárskeho sympózia priamo reaguje na aktuálnu potrebu kultivácie verejného priestoru z udržateľných zdrojov: znovuzrodenie (reinkarnácia) stromov = STROMORODIE/TREENCARNATION. Stretnutie sa koná v srdci Petržalky v areáli ihriska Petržalka City na Gessayovej ulici.

  • Sobota 20. 8. 2022, 15:30 – 18:00 – Tvorivé dielne ROZPRÁVKA O ZELENOM STROME výtvarný workshop /pod vedením akademického maliara Dušana Sekelu/ na tému stromy – na plátne i na papieri objavujeme ich tvary, farby a tajomstvá OBRÁZKY Z HLINY keramický workshop /pod vedením Mgr. Zuzany Guľovej/ tvorba keramických dekoratívnych reliéfov s použitím prírodných materiálov /drevo, rastlinky, kamienky/
  • Celý projekt vyvrcholí 26. augusta, kde si budete môcť pozrieť umelecké diela na vernisáži. Hudobný hosť dňa bude hudobné zoskupenie MegaJazz.

Zámerom projektu je využiť vyrúbané stromy, ktoré boli odstránené v súvislosti so stavbou električkovej trate v Petržalke na vytvorenie sochárskych diel. Časť stromov, ktoré museli ustúpiť výstavbe, tak získa šancu na „druhý život”. Vrátia sa medzi obyvateľov v novej forme, buď ako funkčné praktické prvky obohacujúce verejný priestor, alebo ako umelecké diela, dotvárajúce charakter daného miesta.

Počas trvania sympózia budú mať obyvatelia možnosť sledovať umelcov pri práci, porozprávať sa s nimi, dokonca sa budú môcť deti aj dospelí zúčastniť tvorivých dielní. Sympózium bude zavŕšené slávnostnou vernisážou, vzniknuté diela budú vystavené v areáli a po dostavaní električky budú umiestnené vo verejnom priestore v jej okolí.

„Na výzvu, ktorú sme rozposlali, zareagovali umelci zo Slovenska, Rakúska, Grécka, Fínska, Švédska, dokonca aj Islandu. Od 16. augusta sa tešíme na stretnutie v srdci Petržalky (areál ihriska Petržalka City na Gessayovej ulici v Bratislave), umelci vybalia svoje nástroje a kusy dreva pod ich rukami postupne ožijú,“ približuje organizátor.

Zdroj: ts