Necelé dva týždne zostávajú do konca súťaže Vráťme knihy do škôl

1104
Necelé dva týždne zostávajú do konca súťaže Vráťme knihy do škôl
Necelé dva týždne zostávajú do konca súťaže Vráťme knihy do škôl

Bratislavský samosprávny kraj spustil v polovici februára už po 12ty raz obľúbenú čitateľskú súťaž Vráťme knihy do škôl. Deti a mládež môžu nielen čítať, ale aj písať. Novinkou aktuálneho ročníka je súťaž v písaní mikropoviedok. Súťaž organizuje BSK v spolupráci s občianskym združením Učenie s úsmevom ako aj ďalšími samosprávnymi krajmi na Slovensku.

„Táto súťaž má priaznivcov po celom Slovensku. Preto v tomto projekte pokračujeme. A aj preto, lebo motivuje k čítaniu, podporuje záujem o knihy, rozširuje slovnú zásobu či zlepšuje pravopis. A v dnešnej hektickej, zložitej a náročnej dobe je fajn uniknúť aspoň na chvíľu do úplne iného sveta a zrelaxovať sa“, povedal predseda BSK Juraj Droba.

Súťaž je určená je pre materské, základné a stredné školy na celom Slovensku. Jej princíp je jednoduchý. Stačí si prečítať ľubovoľnú knihu a napísať o nej krátky referát v rozsahu maximálne dve strany. Čitateľ má objasniť, prečo si vybral práve túto knihu a čo mu dielo prinieslo. Škôlkari nakreslia obrázok s pomocou učiteľa či rodiča. Žiaci I. stupňa základných škôl môžu poslať buď text, obrázok alebo oboje. V súťaži sa neposudzuje literárna kvalita príspevkov, dôležité je čítať. Z doručených príspevkov sa víťazi pre jednotlivé kategórie určujú žrebovaním.

Novinkou aktuálneho ročníka je súťaž v písaní mikropoviedok. Tie majú mať rozsah jednej až dvoch normostrán.

V hre je aj množstvo zaujímavých cien. Ocenená bude aj najaktívnejšia škola ako aj Knižní anjeli, ktorí vedú mládež k literatúre. Na túto cenu navrhujú študenti knihovníka, učiteľa slovenského jazyka či vychovávateľa, ktorý u žiakov podporuje záujem o čítanie.

Viac informácii o projekte nájdete na webe www.vratmeknihydoskol.sk

Slávnostné vyhlásenie víťazov a odovzdávanie cien sa uskutoční 23. apríla v Bratislave.

Súťaž Vráťme knihy do škôl organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s občianskym združením Učenie s úsmevom ako aj s ďalšími samosprávnymi krajmi na Slovensku.

Viac informácii o projekte nájdete na webe www.vratmeknihydoskol.sk