Vychádza kniha, ktorá vdýchne život opusteným budovám

1336
Nová Cvernovka
Nová Cvernovka

Do predaja prichádza kniha “Nepredať! Zveľadiť!”, ktorá radí samosprávam a občianskym organizáciam ako meniť opustené budovy na centrá kultúry a spoločenských inovácií.

Nadácia Cvernovka v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom vydáva knihu s netradičným názvom “Nepredať! Zveľadiť!”. Publikácia analyzuje situáciu nevyužívaného samosprávneho majetku, konkrétne budov a areálov, ktoré by mohli byť regenerované komunitnými developerskými kolektívmi. Sleduje európsky, ale najmä slovenský kontext, jeho zákony a predpoklady. V niekoľkých kapitolách analyzuje existujúce a pripravované
projekty po celom Slovensku a hľadá ich spoločné parametre.


Autorský kolektív pod vedením urbanistky Miloty Sidorovej, na základe vlastnej skúsenosti s budovaním kreatívneho a kultúrneho centra Nová Cvernovka, vybral z dvadsiatich podobných projektov z celého Slovenska sedem, ktoré v spolupráci s nimi spracovali ako prípadové štúdie tzv. komunitne a kultúrne orientovaného developmentu. Publikácia tak ponúka detailný postup, ako realizovať prerod opustenej budovy vo verejnom vlastníctve na centrum kultúry a inovácií.

Na tlačovej konferencii k uvedeniu knihy sa stretli Jozef Viskupič (predseda TTSK), Braňo Čavoj a Boris Meluš (Nadácia Cvernovka), Zuzana Žurkinová (Spiace miesta) a Zuzana Stanová (Fallopia).