Noc múzeí a galérií v Železničnom múzeu. Chýbať nebudú ani jazdy parnými vlakmi

739

Tento rok pripadá noc múzeí a galérií na sobotu 13. mája 2023.

Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov.

Podujatie s názvom Noc múzeí je tradícia, ktorú založila francúzska iniciatíva s cieľom podporiť význam Medzinárodného dňa múzeí. K podujatiu sa neodmysliteľne pripája aj Slovenská republika s celoslovenským programom, ktorého súčasťou je aj Železničné múzeum Slovenskej republiky v starom rušňovom depe Bratislava východ. Návštevníci múzeí po celom Slovensku budú mať možnosť v tento deň prezrieť si expozície a výstavy a zúčastniť sa bohatého sprievodného programu, ktorý bude trvať do neskorých večerných hodín.

Podujatie pre širokú verejnosť pripravujú Železnice Slovenskej republiky – Železničné múzeum Slovenskej republiky v spolupráci s Klubom priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava, Klubom železničnej nostalgie Bratislava východ a Občianskym združením VLAKY.NET.

Program

 • jazda parného vlaku na trati Bratislava-Petržalka – Bratislava hlavná stanica – Železničné múzeum Bratislava východ
 • jazdy historického motorového vlaku na trati Železničné múzeum Bratislava východ – Bratislava hlavná stanica a späť
 • jazda večerného parného vlaku na trati Železničné múzeum Bratislava východ – Bratislava hlavná stanica – Bratislava-Petržalka – Bratislava-Rača – Železničné múzeum Bratislava východ
 • slávnostné otvorenie novej expozície vo Veľkej vodárni o 12:00
 • swingový koncert skupiny Funny Fellows po 12:00 po slávnostnom otvorení expozície vo Veľkej vodárni
 • stála múzejná expozícia železničných zariadení
 • vozenie návštevníkov na stanovišti parného rušňa 310.433 (od 11:00 do 20:00 s prestávkami na údržbu rušňa)
 • vozenie návštevníkov na drezine (od 11:00 do 20:00)
 • prehliadka múzea so sprievodcom vo vybraných časoch
 • prezentácia modelového koľajiska Občianskeho združenia Vláčikovo vo Veľkej vodárni
 • prezentácia modelového koľajiska v poštovom vozni Fa 5-2085 Klubu železničných modelárov Bratislava

Múzeum bude počas Noci múzeí a galérií otvorené v čase od 11:00 do 20:00.

Vstupenky a organizačné pokyny

Počas podujatia platí pravidlo, že vstupné platíte len raz. To znamená, že si zakúpite vstupenky v prvom navštívenom múzeu či galérii a do ostatných už máte vstup zdarma (po preukázaní sa vstupenkou z prvého navštíveného múzea). Máte teda možnosť zvoliť si, v ktorom múzeu zaplatíte vstupné. Návštevníci, ktorí ako prvé navštívia Železničné múzeum Bratislava východ, nebudú mať len možnosť zažiť a vychutnať si atrakcie bohatého sprievodného programu, ale zaplatením vstupného zároveň podporia opravu ďalších historických železničných vozidiel zo zbierok Železničného múzea Slovenskej republiky.

Vstupné do Železničného múzea SR Bratislava-východ bude počas podujatia 5 €/OSOBA, deti do 12 rokov a osoby ZŤP majú vstup zadarmo. Vstupenky do múzea sa budú predávať v mimoriadnych vlakoch alebo v areáli múzea. Využitie jednotlivých atrakcií v múzeu je možné len po preukázaní sa platnou vstupenkou.

Na nákup lístkov sa nevzťahujú žiadne zľavy, cestovné výhody alebo zamestnanecké preukazy.

Cestujúci sú pri jazde ktorýmkoľvek vlakom povinní dodržiavať ustanovenia Prepravného poriadku pre dopravu osôb nostalgickými vlakmi ŽSR, pokyny organizátora a sprevádzajúceho personálu.

Cestujúci v mimoriadnych vlakoch sú povinní kedykoľvek na požiadanie personálu organizátora predložiť na kontrolu platný cestovný lístok alebo miestenku.

Kde nájdete Železničné múzeum

Múzeum je prístupné z lokality Východné (ležiacej medzi Račou a Vajnorami a známej tiež ako „Rendez“) asfaltovou cestou, odbočujúcou z račianskeho konca Dopravnej ulice (medzi zastávkami MHD „Sklabinská“ a „Lokomotívne depo I“) a obchádzajúcou pomedzi sklady, garáže a záhradky račiansky výbežok koľajiska areálu. Vstup do areálu múzea z inej, než račianskej strany neodporúčame.