Nové pravidlá pre parkovanie na Tyršovom nábreží. Ako to bude fungovať?

12870

Bratislava zavádza nové pravidlá pre parkovanie na Tyršovom nábreží. Informuje o tom hlavné mesto na sociálnej sieti. Nové pravidlá podľa neho minimalizujú dlhodobé parkovanie a zároveň poskytujú dve bezplatné hodiny na kultúru, šport či prechádzku.

Plocha na Tyršovom nábreží pri Starom moste dlhodobo neoficiálne slúžila ako neregulovaná odstavná plocha pre rôzne vozidlá – pre návštevníkov nábrežia a Sadu Janka Kráľa, pre ľudí dochádzajúcich do centra mesta, ale aj ako miesto na dlhodobé parkovanie karavanov. 

„V rámci prípravy revitalizácie Sadu Janka Kráľa a nábrežia sa tak prirodzene zaoberáme aj využitím tohto priestoru. Chceme, aby Tyršovo nábrežie a Sad Janka Kráľa boli aj naďalej prístupné návštevníkom, ktorí potrebujú použiť auto, na druhej strane však nechceme, aby tento významný mestský priestor slúžil ako neregulovaná odstavná plocha pre dlhodobé parkovanie,“ približuje hlavné mesto.

Pred rokom mesto komplexne obnovilo povrchy na nábreží pri zjazde zo Starého mosta (plocha “Pod mostom”) a vytvorilo tam nové zelené plochy a lokálne opravilo aj plochu na mieste bývalého lunaparku. Na oboch plochách vyznačilo parkovacie miesta, aby bolo jasné, kde je možné parkovať a kde nie. 

V týchto dňoch pripravuje magistrát druhý krok regulácie, ktorým je spoplatnenie krátkodobého parkovania hodinovou sadzbou. Nový režim parkovania na Tyršovom nábreží sa spúšťa od utorka 23.8.2022  a je nastavený tak, aby slúžil prioritne návštevníkom nábrežia a Sadu Janka Kráľa a minimalizoval dlhodobé parkovanie. 

  • cez pracovné dni v čase 7:00-17:00 budú prvé 2 hodiny parkovania zdarma
  • každá ďalšia hodina spoplatnená sadzbou 2 eurá
  • cez pracovné dni v čase 17:00-22:00 a cez víkendy a sviatky, kedy je plocha najviac využívaná návštevníkmi dochádzajúcimi za rekreáciou, budú rovnako prvé 2 hodiny parkovania zdarma a každá ďalšia hodina spoplatnená sadzbou 1 euro
  • v čase 22:00-7:00 bude parkovanie bezplatné 

„Riešenie pri bývalom lunaparku realizujeme ako dočasné, do doby, kým bude pripravená celková revitalizácia Tyršovho nábrežia. S časťou revitalizácie nábrežia sme už začali a v okolí pamätníka Daniela Tupého aktuálne budujeme nové chodníky a priestor doplníme o novú výsadbu, mobiliár a osvetlenie. Dlhé roky neregulovanú odstavnú plochu aspoň z časti tak už tento rok premeníme na kvalitnejší verejný priestor,“ dodáva mesto.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR