Od 1. marca platí zákaz parkovania na chodníkoch

850

Od utorka 1. marca začína na Slovensku platiť absolútny zákaz parkovania na chodníkoch. Bude platiť minimálne mesiac, kým sa parlamentu definitívne podarí schváliť odklad platnosti tejto novely zákona do roku 2024. Zmena bola totiž prijatá narýchlo a pravdepodobne omylom. Jeho najväčším problémom je, že bol schválený bez toho, aby sa vytvoril priestor na alternatívne riešenia.

S výzvou posunúť tento termín prišlo viacero bratislavských mestských častí, ale aj jednotlivých komunálnych poslancov. Poukazovali pritom, že do marca sa bratislavské samosprávy nedokážu dostatočne pripraviť na zavedenie zmien do praxe.

Zákaz, ktorý vyvolal v niektorých samosprávach paniku, sa snažia odložiť do roku 2024 poslanci parlamentu novelou zákona o cestnej premávke. Tú síce parlament schválil, ale iba v prvom čítaní, definitívne teda prijatá do marca nebude. V prvej polovici marca sa o nej bude rokovať vo výboroch parlamentu, najskôr sa o tejto novele teda začne hlasovať až na schôdzi, ktorá sa začína 15. marca. „Predpokladám, že to možno ani nebude na začiatku schôdze. Ide totiž o poslanecký návrh a tie sa obyčajne nezaraďujú na začiatok rokovania,“ prezradil poslanec Ondrej Dostál, ktorý je spolupredkladateľom novely, ktorá má odložiť zákaz parkovania na chodníkoch do roku 2024.

K zákazu parkovania na chodníkoch sa vyjadril na sociálnej sieti aj starosta bratislavského Ružinova Martin Chren. Vysvetlil, že pre mnohé sídliská to znamená v praxi v tejto chvíli neriešiteľnú situáciu. 

„Už s parkovaním na chodníkoch je na nich dva až trikrát menej parkovacích miest, ako by malo byť podľa dnešných noriem. Sú lokality, typicky na Trnávke či na Trávnikoch, kde sa inde ako na chodníku v podstate ani neparkuje. Plošný a narýchlo prijatý zákaz bez času na hľadanie riešení povedie buď k totálnemu parkovaciemu kolapsu alebo k flagrantnému ignorovaniu zákona a k rastúcim konfliktom medzi susedmi, ktorí potrebujú parkovať, a susedmi, ktorí volajú políciu na každé auto,“ vysvetlil Chren. 

Podľa jeho slov dnes v Ružinove parkuje na chodníkoch približne 3000 vozidiel, čo znamená, že približne 10 percent všetkých parkovacích miest je na chodníkoch a od dnes bude zakázaných. Najviac dotknutými lokalitami sú Trnávka, Trávniky a Pošeň a najviac postihnutými ulicami budú Ondrejovova (91 miest), Jakabova (90 miest), Astrová (70 miest), Banšelova, Narcisová, Šalviová (po 60 miest). 

„Za tento mesiac vás prosím najmä o toleranciu. Nie sme šoféri, kolobežkári, chodci, cyklisti – sme v prvom rade susedia a ľudia. Nie je možné narýchlo zmeniť a vyriešiť všetko a musíme spolu koexistovať. Omnoho tolerantnejší by mali byť vodiči, ktorí by oveľa viac mali myslieť na to, či po ich zaparkovaní zostane dosť miesta pre prejazd hasičov a pre priechod mamičiek s kočíkmi. Zároveň naozaj nemá zmysel preťažiť linky mestskej polície stovkami telefonátov na parkujúce autá vo vnútrobloku, kde sa inde jednoducho parkovať nedá, keď vieme, natvrdo povedané, že mestská polícia nemá dosť hliadok ani stovky papúč,“ dodáva starosta. Ružinov chce tento rok začať s prácami na prvých dvoch garážových domoch na Pošni a Štrkovci. Mestská časť má pripravené aj projekty pre sídliská Trnávky či Ružová dolina.

Zdroj: TASR, Martin Chren-starosta Ružinova