Od pondelka začína nový autobusový dopravca. Nahlásil nám výpadky viacerých spojov

2164

„Víťaz v súťaži o nového dopravcu bol definitívne potvrdený Úradom pre verejné obstarávanie mimoriadne neskoro. Zástupcovia spoločnosti ARRIVA sa napriek krátkosti termínu rozhodli, že zmluvu so samosprávnym krajom podpíšu a zaviazali sa služby poskytovať, vedomí si všetkých rizík. Tí, ktorí má poznáte, viete, že nikdy nestrkám hlavu do piesku a že sa spolu s mojím župným tímom nebojím čeliť aj veľkým problémom a robiť ťažké rozhodnutia. Napokon, boj proti pandémii je toho priamym dôkazom. V prípade autobusového dopravcu si zaslúžite fakty z prvej ruky,“ hovorí župan Juraj Droba.

Začnem najprv dobrými správami:

 1. Už od pondelka bude v kraji jazdiť 120 úplne nových autobusov, čo je viac ako polovica z celkového vozidlového parku. Budú mať pripojenie na WiFi, nabíjačky na telefóny, klimatizáciu. Do mája 2022 budú nové úplne všetky.
 2. Predplatené karty zostávajú v platnosti. Kolegovia v Bratislavskej integrovanej doprave odviedli v tomto smere profesionálnu prácu, aby vám peniaze neprepadli a nemuseli ste zháňať nové karty.
 3. Aj napriek pandémii a problémom so šoférmi nás informoval dopravca, že bez väčších problémov budú jazdiť spoje z oblasti Malaciek a Šamorína.

Cestovné poriadky platné v pondelok 15. novembra nájdete TU

Teraz horšie správy:

 1. Výpadky spojov budú najviac citeľné v okresoch Senec a Pezinok.
 2. Náš tím analyzoval možnosti presunu šoférov do týchto okresov, ale tento variant sme napokon nepodporili, aby sme nezhoršili dopravu na Záhorí a v Podunajskom regióne.
 3. Hoci dopravca ešte v piatok avizoval, že výpadky spojov budú prvé týždne do 5 percent, zajtrajšia realita bude v najhoršom scenári až 30 percent. Tú nám oznámil včera počas dňa, teda o deň neskôr, ako nám tvrdil, že všetko je pripravené a v poriadku.

Dôvody sú nasledovné: nedostatok šoférov, pandémia, karanténa, ale aj nechuť vodičov prejsť k novému dopravcovi.

Preto som ihneď požiadal dopravcu ARRIVA o:

 1. Bezodkladne zverejniť zoznam spojov, ktoré nepôjdu. Nech zbytočne nečakáte na zastávke.
 2. Naplánovať spoje tak, aby výpadky čo najmenej postihli dôležité spoje počas špičky. Jednoducho povedané, aby ste sa dostali ráno do práce a do školy.
 3. Na dennej báze nás informovať o vývoji situácie. Pravdivo a bez prikrášľovania. Našou povinnosťou je obyvateľom hovoriť fakty a pravdu, hoci môžu byť aj nepríjemné.
 4. Budúci týždeň predstaviť župe plán, ako zabezpečiť v čo najkratšom čase dopravnú obslužnosť celého kraja tak, ako sa zaviazali v zmluve.
 5. Upozornil som dopravcu, že župa si za nevypravené spoje bude účtovať sankcie. V plnej výške.

„Aj napriek tomu, že situácia nie je priaznivá, chcem vás ubezpečiť, že náš župný tím robí všetko pre to, aby autobusy v kraji jazdili spoľahlivo. My sme si svoju časť úlohy splnili na 100 %. Rad je na dopravcovi ARRIVA.