Online premiéra inscenácie Socializmus s teplou tvárou divadla Nomantinels

1348

Divadlo NOMANTINELS uvedie v nedeľu 13.12.2020 o 19:00 online premiéru divadelnej inscenácie Socializmus s teplou tvárou. Hru napísal Andrej Kuruc a režíroval Marián Amsler. Rozpráva o tom, ako sa žilo LGBTI ľuďom za komunizmu.

Už samotný názov naznačuje ironickú metaforu, ako neľudsky socializmus spravil z homosexuálnych ľudí na jednej strane neviditeľnú menšinu, pritom na strane druhej si štát viedol ich zoznam na tzv. ružových zoznamoch, ktoré často viedli k ich vydieraniu a ponižovaniu. Zároveň poukazuje na to, ako averzívna terapia, ktoré sa v tomto období využívala na liečenie homosexuálne orientovaných ľudí, ničila ich životy.

Dej hry sa odohráva v 80. rokoch počas normalizácie. Mladý muž príde do hlavného mesta s túžbou vyliečiť sa z homosexuality. Na ulici stretáva veselú a podivnú skupinku, ktorá si vytvorila vlastný svet a nezapadá do šedého priemeru socializmu. Ide o Alex, ktorá ma tajnú milenku, ako aj Zlaticu a Básnika, ktorí spolu žijú v malej garsónke. Postupne sa zoznamuje s miestami a spôsobmi, ako neexistujúci ľudia prežívajú, ale sa aj zabávajú.

Inscenácia je prvou spoluprácou divadla so známym slovenským režisérom Mariánom Amslerom, ktorý získal viackrát divadelné ocenenie Dosky. Na tvorbe a zrealizovaní divadlo NOMANTINELS spolupracovalo s divadlom DPM.

Vznik inscenácie je tiež súčasťou väčšieho medzinárodné projektu o dejinách queer ľudí v rámci krajín Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Srbsko, kde bude hra vzhľadom na podobnosť skúseností zo života v socializme tiež prezentovaná.

„Je potrebné si uvedomiť, že queer komunita nie je výmysel nejakej fiktívnej homolobby, ale vždy tu bola, je a bude. Teplí ľudia sú súčasťou ľudského spoločenstva najmenej od antiky, a i keď boli v rôznych obdobiach viac či menej prenasledovaní, perzekuovaní, trestaní, či nebodaj popravovaní, o to dôležitejšie je pripomínať, že konečne žijeme v slobodnej, modernej a vyspelej demokratickej spoločnosti a všetci máme rovnaké práva a povinnosti.“, dodáva Marián Amsler.

Lístky sú k dispozícii na tootoot.fm