Opustila nás bábkoherečka Emília Tomanová. Život vdýchla napríklad Drobčekovi z Matelka

1232
Foto: archív Bratislavského bábkového divadla
Foto: archív Bratislavského bábkového divadla

„Preslávili ju postavičky Puf a Muf a Drobček z relácie Matelko, ale pre mňa najvýznamnešiu prácu odviedla v našom Bratislavskom, predtým Štátnom bábkovom divadle,“ – predseda BSK Juraj Droba. Pôsobila v ňom 35 rokov a oživila desiatky detských postáv. Hrala vo viacerých jazykoch a bola nesmierne talentovaná. V našom divadle s láskou uchováme jej odkaz. Česť jej pamiatke.

Emília Tomanová bola s bábkami spojená už počas strednej školy. Študovala grafiku na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave, následne výtvarníctvo i bábkoherectvo na Bábkarskej katedre DAMU v Prahe. Ako výtvarníčka je podpísaná len pod jednou inscenáciou Sedem farieb dúhy (ŠBD, 1959). Oddala sa bábkoherectvu. Celý svoj profesionálny život (1959 – 1991) strávila v bratislavskom Štátnom bábkovom divadle (dnes Bratislavské bábkové divadlo). Krátko zastávala i funkciu umeleckej šéfky súboru.

Jej bábkoherecké výkony boli známe prepracovanosťou a detailnosťou, prejavovala sa v nich znalosť detského adresáta. V jej repertoári dominovali najmä postavy detí a titulné roly, často zvieracie, ktoré vytvárala i vďaka svojmu špecifickému hlasovému prejavu.

Foto: archív Bratislavského bábkového divadla