Opustila nás národná umelkyňa Mária Kráľovičová

1391
Fotografia je z roku 2018. Predseda BSK Juraj Droba odovzdáva pani Kráľovičovej Výročnú cenu Samuela Zocha.
Fotografia je z roku 2018. Predseda BSK Juraj Droba odovzdáva pani Kráľovičovej Výročnú cenu Samuela Zocha.

Herečka Mária (Marína) Kráľovičová (95) zomrela v pondelok, vo večerných hodinách v jednom z centier pre seniorov v Starom Meste v Bratislave. Mária Kráľovičová má na konte stovky divadelných, filmových, televíznych a rozhlasových kreácií. Bola herečkou širokej žánrovej rôznorodosti s najväčším počtom zásadných postáv domáceho a svetového repertoáru.

Hereckú kariéru začala ako osemnásťročná v Komornom divadle v Martine. Za dva roky tu vytvorila 14 postáv a hneď v prvej sezóne získala na Divadelnej žatve v Prahe ocenenie Talent roku za postavu Aničky v Tajovského Ženskom zákone. O päťdesiat rokov neskôr vytvorila v tej istej hre prepísanej pre SND do záhoráckeho dialektu postavu Dory Chomútskej.

„Svoj život prežila v rolách. Odohrala ich stovky a na javisku stála po 74 sezón. Pri umelcoch jej veľkosti nás ich odchod šokuje, akoby sme neverili, že sú aj oni smrteľníci. Ale na druhej strane, zanechajú nám toho veľmi veľa. Úprimnú sústrasť rodine a blízkym. Odišla prvá dáma slovenského herectva,“ uviedol v utorok ráno predseda BSK Juraj Droba.

V rokoch 1947-1950 študovala herectvo na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, ale už 1. januára 1948 sa stala členkou Slovenského národného divadla, kde pôsobila nepretržite 70 sezón. Skutočnou hviezdou sa stala v novembri 1948, keď ju Jozef Budský obsadil do zdramatizovanej Sládkovičovej Maríny. Moderný javiskový tvar tohto predstavenia obrazov, svetla a veršov, ktoré bolo neskôr označované za inscenáciu storočia, ale ktoré zakrátko zakázali a stiahli. Marína predurčila jej recitátorskú dráhu. Odohrala vyše štyristo divadelných, filmových a televíznych postav a ešte dvojnásobok v rozhlase.

Bola národnou umelkyňou, dvojnásobnou laureátkou štátnej ceny, nositeľkou Radu Ľudovíta Štúra I. triedy, Zlatého krokodíla, Krištáľového krídla, má svoju tabuľku na chodníku slávy v Bratislave, je v sieni slávy osobností televíznej obrazovky OTO.

Zdroj: TASR, Wikipedia