Ostrovidy sú naše ikonické šelmy. Bratislavská ZOO ich má aj vo svojom logu

1470

Sú plachí a tajomní a v skutočnosti veľa o nich nevieme. Ozývajú sa len veľmi jemným a nevýrazným zvukom a ich prítomnosť môžu prezradiť často len stopy v snehu.

Rys ostrovid (Lynx lynx carpathicus) je najväčšia európska divo žijúca mačkovitá šelma. V Národnom parku Veľká Fatra prebehol na prelome milénia projekt reintrodukcie dvoch rysov narodených v ZOO naspäť do prírody. Projekt bol úspešný a v roku 2010 vznikol o ňom skvelý dokumentárny film Návrat rysov, ktorého režisérom a kameramanom Tomáš Hulík.

Trojčlennú skupinu rysov ostrovidov v bratislavskej ZOO tvorí otec Drakula, ktorý prišiel zo ZOO Ostrava so svojimi dvoma synmi. Otec si svojich synov až dojemne chráni, keď sa mládenci niečoho boja a schovávajú sa za svojou obľúbenou tujou. Ako hovorí ich šikovná chovateľka Judy: “Za tujou“ je ich útočisko aj obľúbené miesto na oddych. Radi sa vyhrievajú na slnku. Radi sa hrajú, často zo zábavy naháňajú chovateľov popri mreži, ale našťastie nie vtedy, keď sú s nimi vo výbehu. Vtedy si s rešpektom udržujú vzájomný odstup. Sú to šikovní lovci, občas sa im pritrafí nepozorná korisť v podobe kuny, ježka, volavky či hada. Ale boja sa búrky, vtedy by nevyšli von ani za nič. Sú to inteligentné a veľmi zaujímavé šelmy.“

Zdroj: ZOO Bratislava; Foto: Tomas Hulik