Ozdobte si svietnik pomocou farebných lakov

1316

Malokarpatské múzeum v Pezinku pre Vás pripravilo jednoduchý návod ako vyrobiť originálne nádoby.

So sklom prichádzame do kontaktu každodenne. Je to jeden z najstarších materiálov a je úzko spojený so starovekými civilizáciami, s ich históriou, materiálnou kultúrou a jej technikami. Už starovekí  Egypťania vyrábali farebné sklo. Starodávne sklenené výrobky boli zvyčajne farbené nazelenalým alebo nahnedlým náterom kvôli nečistotám v skle. Hlavnou špecializáciou benátskych sklárov bola výroba farebných sklenených šperkov – koráliky, imitácie perál, falošných šperkov, polodrahokamov a zrkadiel.

Preto vám prinášame tip na originálnu maličkosť do domácnosti. Vyzdobte si originálne pohár alebo svietnik, ktorý môžete podarovať svojim blízkym.

Čo budete potrebovať: sklenený pohár alebo svietnik, tekuté farebné laky na nechty, veľkú nádobu na vodu a vodu.

Vyberte si sklený  predmet – pohár kľudne aj vínový, svietnik alebo sklenenú nádobku akéhokoľvek tvaru. Do väčšej nádoby napustite vodu, stačí do polovice. Na vodnú hladinu nakvapkajte rôznofarebné laky na nechty. Ale opatrne, ak dáte veľa farby, lak klesne na dno nádoby. Sklenený pohár jemne priložte k hladine a pomaly otáčajte, tak sa laky prichytia na povrch. Po skončení nechajte pohár dobre uschnúť, pretože lak je stále mokrý a mohli by ste povrch poškodiť. Ak sa vám to nepodarí podľa predstáv, lak ľahko odstránite odlakovačom a môžete pokus zopakovať. Takto ozdobený pohár ale nedávajte do umývačky riadu, mohla by sa stať nehoda.  

Vypracovala Mgr. Miroslava Žažová z Malokarpatského múzea v Pezinku, www.muzeumpezinok.sk