Oživili sme príbeh Hartmuta Tautza (video)

1613

V sobotu 6. augusta sme vás neďaleko pamätníka Hartmuta Tautza na Kopčianskej ulici v Bratislave pozvali na špeciálne podujatie ku geokešingovej hre s názvom Hartmut Tautz Memorial.

Geocaching je väčšinou zábavná hra, pri ktorej hľadáte skryté objekty, kešky. My sme vďaka nemu oživili jeden z tragických príbehov železnej opony. Prevedie vás dňom 18-ročného Hartmuta Tautza, ktorý sa pokúsil o útek do slobodného Rakúska. Tesne pred hranicami ho napadli psy pohraničiarov, na následky zranení zomrel,“ hovorí župan Juraj Droba. V sobotu sme na počesť chlapca zorganizovali špeciálne podujatie s výkladom Petra Mikleho z Ústavu pamäti národa. Priblížil osudy Hartmuta Tautza a ukázal nám miesta, kde sa táto tragická udalosť odohrala. Počas výkladu ste mohli vidieť aj unikátne fotografie z vyšetrovania.

Hru HARTMUT TAUTZ MEMORIAL si však môžete prejsť kedykoľvek, informačnú tabuľu nájdete na Kopčianskej v Petržalke, presne v miestach, kde sa útok odohral. „Odporúčam ju najmä mladým ľuďom, ktorí poznajú totalitu väčšinou len z učebníc a filmov, ktoré ju značne zromantizovali. Ale skutočná totalita bola nespravodlivosť, tieseň, izolácia, strach o život a aj vraždenie.. Aj túto časť dejín si musíme pripomínať, aby sa nezopakovala,“ dodáva župan Juraj Droba.

Hartmut Tautz Memorial

Pred rokom sme vytvorili geokešingovú hru Hartmut Tautz Memorial, ktorá vás prevedie príbehom mladého utečenca z NDR. Počas hry stretnete množstvo postáv a zažijete situácie, ktoré vám pripomenú, akú hodnotu má sloboda. Mladý nemecký emigrant sa večer 8. augusta 1986 pokúsil o útek z Petržalky do Rakúska. Po prekonaní ženijno-technických zátaras ho tesne pred vstupom na rakúske územie napadli špeciálne vycvičené vlčiaky Pohraničnej stráže ČSSR. Mladý muž zraneniam podľahol. Jeho príbeh je mementom hrôz, ktoré totalitný režim spôsobil.

  • Kde: Pamätník Hartmuta Tautza, koniec Kopčianskej ulice v Petržalke (blízko hraníc s Rakúskom)
  • GPS súradnice: 48.10370987669687, 17.084251083014582

Nedávno sme osadili novú informačnú tabuľu

Na Kopčianskej ulici v Petržalke sme k hre umiestnili informačnú tabuľu. Nachádza sa vedľa cykloodpočívadla neďaleko hranice s Rakúskom. Na tabuli nájdete prehľadný návod s QR kódmi, ako si stiahnuť aplikáciu do vášho telefónu a spustiť geokešingovú hru.

Pokiaľ nemáte stiahnutú aplikáciu pre Geocaching a WhereIGo, môžete tak urobiť pred začatím samotnej hry alebo priamo na mieste, kde sme osadili prehľadnú informačnú tabuľu s QR kódmi, prípadne vám s jej nainštalovaním na mieste pomôžeme.

  • Ak máte mobilný telefón s Androidom stiahnite si tieto dve aplikácie, kliknutím na nasledujúce odkazy: Geocaching a WhereIGo
  • Ak máte iPhone stiahnite si tieto dve aplikácie, kliknutím na nasledujúce odkazy: Geocaching a WhereIGo