Pacient by svojho lekára mal kontaktovať najprv telefonicky

1512

Pacient by svojho lekára mal kontaktovať najprv telefonicky. Lekár na základe triediacich otázok posúdi, či je nevyhnutné, aby pacient prišiel do ambulancie osobne. Ak nemá respiračné problémy a nebol v kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19, vyšetrenie sa môže zrealizovať. Každá ambulancia musí byť vybavená ochrannými prostriedkami a pacientov prijímať. Zodpovední však musia byť aj pacienti, je potrebné chrániť sa rúškom a dezinfekciou.

Pokiaľ nejde o neodkladnú zdravotnú starostlivosť, odporúča sa racionalizovať vyšetrenia v ambulanciách lekárov, a to predovšetkým z dôvodu zvýšeného rizika prenosu nového koronavírusu. Prostredníctvom telemedicíny lekár vyhodnotí závažnosť pacientovho stavu, zváži riziko ošetrenia a ak je to možné, odporúča telefonický kontakt, SMS alebo e-mail.

V praxi sa ukazuje ako efektívny a užitočný prvok ochrany verejného zdravia práve telemedicína. Elektronické zdravotníctvo znižuje riziko prenosu nákazy nového koronavírusu. Doteraz bolo predpísaných viac ako 115 miliónov e-receptov.