Pandemická komisia odporúča sprísniť opatrenia v rizikových regiónoch

10348
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí

Po piatkovom zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval o nových opatreniach počas druhej vlny pandémie. Lokality, v ktorých je zvýšené riziko nákazy novým koronavírusom, teda červené a oranžové okresy v rámci Slovenska, by mali prijať prísnejšie protiepidemiologické opatrenia. Dotknúť by sa mali napríklad obmedzení v interiéri.

Na tzv. červenom semafore sú lokality Bratislava I a okres Michalovce. Na oranžovom sa nachádzajú Bratislava II, III, IV, V a okresy Pezinok, Senec, Tvrdošín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín.

„Identifikovali sme, že Bratislava I je obvod, kde má táto mestská časť na zodpovednosti vysoké množstvo nakazených v celom bratislavskom regióne, a zároveň aj najvyšší počet ľudí, ktorí s touto infekciou žijú v tejto bratislavskej mestskej časti,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že návštevu tejto lokality neodporúča.

Napriek vysokým číslam nových prípadov, pozitívne je, že väčšina Slovenska je stále zelená a platí pre ňu nasledovné:

  • povolené zostávajú hromadné podujatia v exteriéri do 1000 osôb v jednom okamihu,
  • povolené zostávajú aj hromadné podujatia v interiéri do 500 osôb v jednom okamihu,
  • otváracia doba prevádzok, ako aj podujatia v zelených zónach nebudú časovo podmienené. To znamená, že môžu byť otvorené aj po 23:00 hod.

Obmedzenia tak budú iba lokálne v červenej a oranžovej zóne a mali by byť zverejnené do 7. 9. 2020.

Mesto Bratislava sa bude pri svojom COVID-19 semafore riadiť farbou, ktorú hlavnému mestu určí štátny semafor.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová uviedla: „Pokiaľ budú na štátnom semafore mestské časti vyznačené rôznymi farbami, mesto Bratislava bude používať farebné označenie priradené obvodu s najhoršou epidemiologickou situáciou. Keďže v piatok ministerstvo zdravotníctva zverejnilo, že okres Bratislava I je už v červenej fáze epidémie, náš semafor zostáva tiež červený.“

Minister zároveň vyzval ľudí, aby sa aspoň počas prvých dvoch týždňov školského roka vyvarovali návštevy svojich starých rodičov: „Veľmi pekne prosím, aby sme ochránili tých najzraniteľnejších medzi nami, pretože od toho závisí úspech toho, ako si s touto pandémiou poradíme aj na Slovensku.“

Hlavný hygienik SR Ján Mikas doplnil, že by rád vyriešil opatrenia na regionálnej úrovni s cieľom, aby boli trefnejšie, efektívnejšie a rýchlejšie. Regióny, ktorých sa opatrenia týkajú, môžu podľa neho konať už počas soboty.

Pandemická komisia vlády a Konzílium odborníkov odporúča v červených a oranžových okresoch zaviesť opatrenia na zabránenie ďalšieho šírenia koronavírusu, a to:

  • zákaz konania hromadných podujatí v interiéri od 23.00 h do 6.00 h s výnimkou svadieb do 150 osôb,
  • zákaz konania hromadných podujatí v exteriéri nad 500 ľudí a interiéri nad 250 osôb,
  • zároveň odporúča samospráve, aby vydala zákaz konzumácie alkoholu po 22.00 h,
  • zákaz používania vodných fajok.

Zdroj: TASR, Ministerstvo zdravotníctva SR