Petržalku navštívil ruský šachový majster Anatolij Karpov

1079

Už takmer tri roky nesie Základná škola na Černyševského ulici meno po významnom ruskom šachovom veľmajstrovi a viacnásobnom majstrovi sveta v tomto kráľovskom športe.

Reč je o Anatolijovi Karpovovi, ktorý školu znovu poctil svojou návštevou. Tentokrát pri príležitosti šachového turnaja žiakov prvého stupňa, ktorí si z rúk úspešného šachistu na záver prebrali diplomy a medaily. Žiakov prišiel povzbudiť aj náš starosta Ján Hrčka a kolegovia z oddelenia školstva.

„Pandémia zatvorila brány našej krajiny, ale v šachu dosahujeme aj napriek tomu veľké úspechy,“ povedal v úvodnom slove Anatolij Karpov o hre, ktorá má v Rusku tuhé korene. Na Základnej škole Anatolija Karpova existuje dlhoročná tradícia šachových krúžkov a už niekoľko rokov poskytuje svoje priestory Šachový klub ŠK Slovan Bratislava. Podľa riaditeľky školy Zory Dóczyovej sa krúžok naďalej rozširuje a žiaci majú čoraz väčší záujem, dokonca aj tí najmenší.

Karpov v závere nezabudol vyzdvihnúť ani význam šachu, ktorý u detí zlepšuje ich koncentráciu, logické i analytické myslenie.

„V Rusku učíme hrať šach deti od štyroch rokov. Som presvedčený, že vzdelávanie v šachu napreduje a verím, že sa bude čoraz viac učiť nielen v mestských a dedinských školách v Rusku, ale aj inde vo svete,“ poznamenal Karpov, ktorý o šachu napísal aj množstvo odborných kníh. Tie z dôvodu pandémie ešte neboli publikované v iných jazykoch.

Zdroj: Petržalka