Pezinok sa pustil do opravy chodníkov

841

Prejdete sa po meste a zistíte, že niektoré chodníky si zaslúžia zmenu. Zmenu k lepšiemu. Nie je to však len tak. Chce to podrobnú analýzu, aby sa na nič nezabudlo. Chce to vytipovať chodníky v najžalostnejšom stave. A to mesto Pezinok urobilo. Niekoľko mesiacov pracovalo na systematickom dokumente, ktorý vyhodnocuje stav chodníkov. Vytvoril sa tak zoznam prioritných úsekov, ktoré je nevyhnutné opraviť. Doteraz takáto štúdia neexistovala.

S prácami sa už začalo. Do vianočných sviatkov mesto opraví približne dva kilometre chodníkov na viacerých uliciach. Ide o Muškátovu, Suvorovovu, F. P. Drobiševa, Šenkvickú, Mýtnu a Za hradbami. Prosíme obyvateľov, aby na chvíľu strpeli znížený komfort prechádzania po chodníkoch v týchto častiach mesta. Robíme to pre vás, aby sa vám lepšie kráčalo a najmä, aby bola zabezpečená dostatočná bezpečnosť pre každého.

Pýtate sa, prečo sa začalo práve s týmito chodníkmi? Dôvodov je hneď niekoľko. Spomínaná analýza ukázala, že sú v najkritickejšom stave. Nikto z nás predsa nechce chodiť po výtlkoch a dierach. Mesto dokonca nakrútilo videozáznamy cesty po jednotlivých chodníkoch a výsledky ukázali, že práve tieto si zaslúžia obnovu hneď v prvom kole. Mesto Pezinok tiež vytvorilo štúdiu pešieho pohybu. Tá stanovila vyťaženosť jednotlivých chodníkov v našom meste. Teda, stanovila úseky, po ktorých prechádza najviac chodcov. Aj preto boli vybrané v prvej fáze tieto. A v neposlednom rade treba zdôrazniť, že na vybraných chodníkoch nie sú v nasledujúcich mesiacoch plánované žiadne ďalšie úpravy od správcov sietí. Čiže žiadne opätovné rozkopávky pre telekomunikácie, vodu či plyn. A čo je najdôležitejšie, mesto počúvalo aj názory občanov. A práve od vás vieme, že na chodníky v týchto úsekoch ste sa sťažovali najviac.

Pri oprave chodníkov budú dodržané všetky pravidlá a štandardy. Záleží nám aj na životnom prostredí a preto máme záujem, aby stromy v okolí chodníkov nijako neutrpeli. Mesto preto jednoznačne upozornilo zhotoviteľa, aby postupoval podľa zákonných pravidiel, ktoré zakazujú poškodzovať dreviny vrátane ich koreňovej sústavy.

Tromi kilometrami chodníkov sa však nič nekončí. Mesto Pezinok má záujem pokračovať v opravách a rekonštrukciách chodníkov aj v nasledujúcich rokoch. Jednoducho, kráčame ku kvalitnejším chodníkom, aby sa vám kráčalo lepšie.