Po 40 rokoch vráti hlavné mesto lesk a slávu ikonickej fontáne Družba na Námestí slobody

1663

Fontána Družba je najväčšia fontána v Bratislave a po 40 rokoch ju čaká prvá väčšia rekonštrukcia, vďaka ktorej sa viac sprístupní ľuďom. Paralelne s opravou najväčšej fontány v hlavnom meste bude od budúceho roka prebiehať revitalizácia celého Námestia slobody.

Fontána je od roku 2007 nefunkčná, má priemer 45 metrov, centrálna plastika váži 12 ton, je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a v minulosti bolo v bazénoch až 2-tisíc metrov kubických vody.

Priestor bude v najbližších dňoch ohradený a oprava potrvá 12 mesiacov. Fontána Družba je v havarijnom stave, nefungujú čerpadlá, elektroinštalácia a poškodená je aj hydroizolácia bazénov. Taktiež je narušená statika 12-tonového kvetu. Väčšina technického zázemia fontány sa nachádza v podzemnej strojovni, ktorá je situovaná priamo pod fontánou. Najdlhšie bude trvať práve kompletná oprava súčastí strojovne.

Po dokončení opravy sa majú jednotlivé bazény fontány viac sprístupniť ľuďom, aby sa v nich dalo osviežiť počas letných horúčav. Fontána tiež bude menej náročná na spotrebu vody. Okrem samotnej fontány sa bude upravovať aj priľahlé okolie, kde je dnes popraskaná žulová dlažba. V druhej fáze sa začne postupne revitalizovať aj samotné Námestie slobody, ktoré takisto nebolo významnejšie rekonštruované od svojho vzniku v druhej polovici 20. storočia. V roku 2018 bolo na námestí urobených niekoľko rýchlych zásahov.

Fontána Družba bola postavená v rokoch 1979 až 1980. Ide o dielo architektov Virgila Droppa a Juraja Hlavicu a sochárov Karola Lacka, Tibora Bártfaya a Juraja Hovorku.

Počas socializmu sa Námestie slobody volalo Gottwaldovo námestie na počesť prvého česko-slovenského komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, ktorý mal pomník so svojou družinou v jednom z rohov námestia. Súsošie odstránili v rokoch 1992 až 1994. Námestie sa premenovalo na Námestie slobody po roku 1989 a slúži na príležitostné koncerty, spoločenské akcie či demonštrácie.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR