Po dvojročnej pauze bude mať Petržalka vianočné trhy

1481

Takmer mesačný program Vianočnej Petržalky prinesie dobré jedlo, hudbu aj dobročinné aktivity na pomoc ľuďom v núdzi. Vstup na všetky podujatia je voľný. Mestská časť Petržalka v spolupráci so svojimi kultúrnymi zariadeniami a miestnou knižnicou pozývajú verejnosť na bohatý kultúrny program Vianočnej Petržalky, ktorý bude pozostávať z viacerých hlavných aj sprievodných podujatí určených pre deti aj dospelých.

Neoddeliteľnou súčasťou programu budú tradičné vianočné trhy, ktoré sa po dvoch rokoch opäť vracajú na Námestie Republiky v termíne od 26. novembra do 22. decembra. Otvorené budú denne, pondelok až piatok od 11:00 do 21:00 a cez víkendy od 09:00 do 20:00. „Teší ma, že po dlhšej pandemickej prestávke môžeme konečne zorganizovať vianočné trhy so všetkým, čo k nim patrí. Novinkou budú nové svetelné dekorácie a atrakcie, napríklad vianočná fotostena,“ prezrádza petržalská vicestarostka Jana Hrehorová o trhoch, ktoré mnohí obľubujú pre ich komornejšiu a priateľskejšiu atmosféru.

Kultúrny program trhov odštartuje v nedeľu 27. novembra o 18:00 vystúpením víťazky súťaže slovenskej Superstar z roku 2005 Kataríny Koščovej a vokálneho zboru Vocalatté. Počas ďalších dní návštevníkom zahrajú a zaspievajú v srdci Petržalky Monika Ližbetin so skupinou, nevšedné zoskupenie Andrea Bučko Trio, acapella For You či Robo Opatovský

Každú stredu bude pódium patriť domácim detským a seniorským folklórnym súborom a takisto žiakom materských, základných a umeleckých škôl. Celkovo 13 stánkov ponúkne bohaté občerstvenie a rozličný vianočný tovar.

Príde aj Mikuláš

Predvianočný čas sa nezaobíde bez Mikuláša. Ten spolu so svojimi pomocníkmi – anjelom a čertom – zavíta do Petržalky druhú adventnú nedeľu 4. decembra.

V kočovnom sprievode štvornohých tátošov zavíta o 16:00 najprv k Technopolu, kde bude mať pre deti pripravené malé prekvapenie. Ďalšiu krátku zastávku bude mať pri Dome kultúry Zrkadlový háj a svoj koč nakoniec zaparkuje o 17:00 na Námestí Republiky, kde už bude na najmenších čakať sladká odmena.

Súčasťou mikulášskeho programu bude aj vianočné predstavenie O Anjelovi a Čertovi z dielne Divadla Zábavka; Mikulášska tancovačka spojená s rozdávaním cukríkov a na záver sa môžu deti zabaviť pri sledovaní divadelného vystúpenia Z rozprávky do rozprávky s Annou, populárnou postavou z animovaného filmu Ľadové kráľovstvo.

Ďalší dvaja súrodenci Mikuláša sa objavia v pobočkách knižnice a tiež v Petržalskej klubovni aktívnych seniorov. V prvom prípade deti obdaruje bezplatnou registráciou do petržalských knižničných pobočiek, v tom druhom si seniori odnesú sladkosti výmenou za spev či recitovanie. Návštevníci sa môžu počas osláv Mikuláša tešiť aj na ochutnávku punču zdarma priamo z rúk starostu Petržalky Jána Hrčku.

Symbol Vianoc zo Stupavy a LED osvetlenie

Na petržalských vianočných trhoch nebude chýbať ich najkrajšia ozdoba – vianočný stromček. Desať metrový smrek bude tento rok dovezený zo susednej Stupavy, kde jeho dlhovekosť a mohutné rozmery ohrozujú inžinierske siete a objekt miestneho rodinného domu, preto bol určený na výrub.

Jeho vypílenie, dovoz a osadenie zabezpečia, ako vždy, zamestnanci z oddelenia životného prostredia a oddelenia údržby v súčinnosti s dodávateľskou firmou. Termín rozsvietenia stromčeka je plánovaný na oficiálne zahájenie vianočných trhov 27. novembra.

Okrem tradičného symbolu najkrajších sviatkov v roku samospráva sľubuje inštaláciu nových dekorácií, ktoré majú na trhy prilákať viac ľudí a ešte viac spríjemniť sviatočnú atmosféru. Novinkou bude aj úplne nové pouličné osvetlenie, ktoré je každoročne inštalované na hlavných dopravných ťahoch Petržalky. Okrem toho, že bude lacnejšie ako po minulé roky, vďaka LED žiarovkám bude aj úspornejšie.

Vianoce sú aj o pomoci iným

Oddelenie sociálnych vecí mestskej časti spolu s Miestnou knižnicou Petržalka a Kultúrnymi zariadeniami budú v priebehu štyroch adventných týždňov organizovať okrem iného aj viaceré sprievodné dobročinné podujatia, ktorých cieľom bude pomôcť najzraniteľnejším skupinám obyvateľov, medzi nimi rodinám v núdzi, ľuďom bez domova či osamelým seniorom.

V termíne od 27. 11. do 16. 12. bude v priestoroch miestneho úradu, Domu kultúry Lúky, Zrkadlový háj aj obchodného domu Aupark prebiehať zbierka teplého oblečenia a doplnkov Daruj teplo pre ľudí bez domova. 

Po pozitívnych ohlasoch bude v portfóliu pomoci aj Petržalská vianočná pošta, ktorá slúži na posielanie anonymných milých pozdravov a pohľadníc pre seniorov z petržalských zariadení sociálnych služieb. Pozdravy bude možné vhodiť do schránky ktorejkoľvek pobočky petržalskej knižnice a v Auparku.

Samospráva sa zapojí aj do iniciatívy Koľko Lásky 2022 a pomocnú ruku môžu podať aj záujemcovia o dobrovoľné darovanie krvi na podujatí Mikulášska kvapka krvi, ktoré sa bude konať v prvý decembrový deň v Cik-Cak Centre na Jiráskovej ulici 3.

Zdroj: ts Petržalka