Po stopách Pálffyovcov: Romantická horáreň Mon Repos

5620
Pálffyovský zámoček Mon Repos. Zdroj: malekarpaty.com
Pálffyovský zámoček Mon Repos. Zdroj: malekarpaty.com

Malokarpatské lesy skrývajú veľa pokladov. Nájdete tu aj čarovný zámoček – bývalú pálffyovskú horáreň.

Horáreň bola postavená ako drevený zrub na kamennom základe. Historické pramene o jej pôvode a majiteľoch sa doteraz nenašli, ale podľa dostupných informácií bol zámok postavený v roku 1898 z červené smrekového dreva a mal tri poschodia. Koncu 19. storočia by zodpovedali aj tehly so značkou HPM (Herczeg Pálffy Miklós), ktoré sa tam dodnes nachádzajú.

Samotný kaštieľ mal 250 rokov. Foto: Malacké pohľady

Pôvod zámku je opradený tajomstvom

Zámok údajne kúpil gróf Pálffy v Taliansku pre svojho syna a v krásnom horskom prostredí obce Plavecký Mikuláš ho dal nanovo vybudovať. Pri svojich poľovačkách potom v zámku prespávali súrodenci gróf Alexander (Sándor) a knieža Mikuláš XIII. Pálffy. Keďže však nemáme písomnosti o vzniku zámku, ide len o dohad a Malacké pohľady uvádzajú, že majiteľom mohol byť práve syn – Mikuláš XIII. „Informácia o kúpe objektu ich otcom je zrejme nesprávna, pretože zomrel v roku 1866. Vtedajšie knieža Anton Karol Pálffy nemalo potomkov, rovnako ako dedič Mikuláš XIII a jeho brat Alexander. Ak by sme sa držali roku 1898, zámok zrejme nechal vybudovať práve Mikuláš.“

Pekné miesta v okolí

Ak chcete návštevu zámočku Mon Repos spojiť s turistikou, vyberte sa po asfaltovej ceste popri potoku Libuša. Na trase uvidíte aj verejnosti prístupnú jaskyňu Deravá skala. Od jaskyne budete po asfaltke mierne stúpať a dostanete sa k horárni. Kúsok od nej je studnička s pitnou vodou. Od budovy Mon Repos sa môžete vydať ďalej po zelenej turistickej značke, neskôr odbočiť doprava smerom na Jeleniu horu – veľkú lúku s peknými asfaltovými útvarmi a výhľadom na Záhorskú nížinu.

Zdroj: Malacké pohľady