Nahrávam Udalosti

« Zobraziť všetky udalosti

  • This event has passed.

LUCIE REDLOVÁ A TROJKA ZUZANY HOMOLOVEJ – AKCIA 1 + 1 VSTUPENKA ZDARMA

15. mája 2023 o 19:00 - 21:00

15€

Lucie Redlová, ako hosť projektu Trojka Zuzany Homolovej v KLUBE ZA ZRKADLOM

Zuzana Homolová so svojimi spoluhráčmi Samom Smetanom /husle/ a Milošom Železňákom /gitary/ v Trojke ZH hrá v Klube za zrkadlom. Ako hosťa si prizvala pesničkárku Lucii Redlovú, dcéru neopakovateľného „samorosta“ Vlastu Redla. Lucie koncertuje v Čechách pred plnými sálami, už sa tešíme na tieto dve dámy na jednom pódiu.

Zuzana Homolová dlhé roky učí deti a mládež výtvarnú výchovu na Základnej umeleckej škole v Bratislave. ​​Nedávno získala ocenenie za celoživotné dielo a úctyhodných 46 rokov oddanej práce v školstve. Hudba bola pre ňu vždy skôr koníčkom. Napriek tomu patrí k najuznávanejším pesničkárkam na Slovensku a v Čechách. Najnovší album Trojky Zuzany Homolovej Šak je to láska zlá bol nominovaný na Rádiohlavy 22.

Pohľad do minulosti a archívov slovenských ľudových piesní môže vytiahnuť na svetlo témy, ktoré presahujú dobu a miesto svojho vzniku. Interpretácii ľudových balád sa Zuzana Homolová venuje desiatky rokov a stala sa synonymom tohto žánru na Slovensku. Na najnovšom albume Šak je to láska zlá zaostrila svoju pozornosť na intímne vzťahové piesne v rodine, milenecké balady s náznakmi násilia aj šikany, piesne o opustených deťoch ale aj nadľahčené, veselšie kúsky.

“Uvedomila som si, že jedna veľká oblasť a motívy, ktoré sa objavujú na všetkých mojich doterajších albumoch, sú pesničky o nás. Akí sme smiešni, bezmocní a ako nám život, čas a skúsenosti utekajú pomedzi prsty. Sú to pesničky o tom, ako sa ľudia k sebe chovajú, ženy k mužom, muži k ženám, rodičia k deťom, ako sa majú deti,” hovorí Zuzana Homolová o novom albume.

Šak je to láska zlá je kolekciou 12 pesničiek z rôznych regiónov a krajín. O ich aranžmány sa vo veľkej miere postaral Miloš Železňák, jednou nohou džezmen, multiinštrumentalista a majster strunových nástrojov. Dôležitou súčasťou je huslista Samo Smetana, ktorý si okrem aranžmánov zobral na starosť aj mužské spevácke party v príbehoch jednotlivých piesní.

O vizuálnu stránku albumu sa postarala dlhoročná spolupracovníčka Trojky, grafická dizajnérka Mária Rojko, ktorá použila diela výtvarníčky Ivany Šátekovej z jej série Sviatočné predstieranie. Výšivky na tradičnom bielom plátne o temnej stránke ľudskej nátury veľmi dobre zapadajú ku kontextu a posolstvu nahrávky.

“Ľudia o mnohých veciach nehovoria, ale robia o nich pesničky. Teraz nemyslím na aktuálnu tvorbu popových spevákov a interpretov, ale myslím na pesničky, ktoré vznikali dávno a v nich sa povedali pravdy, ktoré platili v tej dobe a platia aj dnes,” dodáva Zuzana Homolová.

Podrobnosti

Dátum:
15. mája 2023
Time:
19:00 - 21:00
Cena:
15€
Udalosť Kategória:
Website:
https://kulturavpetrzalke.sk/podujatie/lucie-redlova-a-trojka-zuzany-homolovej

Organizátor

Kultúrne zariadenia Petržalky
Phone
+421268299200
Email
kzp@kzp.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Dom kultúry Zrkadlový háj