Nahrávam Udalosti

« Zobraziť všetky udalosti

  • This event has passed.

ĽUDOVÁ HUDBA STANA BALÁŽA – JESENNÉ TOUR 2023

9. novembra 2023 o 19:00 - 21:00

15€

Vystúpenie ľudovej hudby z Raslavíc.

Ľudová hudba Stana Baláža vznikla v roku 2008 s ambíciou aktívne podporovať súčasné postavenie regionálnej a lokálnej ľudovej hudobnej kultúry horného Šariša. Jej členmi sú okrem primáša Stana Baláža kontráš Jozef Franek, akordeonista Michal Germuška, kontrabasista Štefan Mačejovský a cimbalista Peter Germuška. Od roku 2012 je už stabilnou sučasťou koncertných vystúpení aj ženské spevácke trio KRASOTKY v zložení: Slavomíra Knutová, Valéria Stašeková a Monika Balážová.

Umelecké výsledky Ľudovej hudby Stana Baláža v oblasti interpretácie šarišskej ľudovej hudby presvedčili kritikov a verejnosť o nepopierateľných kvalitách a v súčasnosti patrí k vyhľadávaným muzikám východného Slovenska. V roku 2008 vydala kapela svoje profilové CD s názvom Muzikanci raslavicke, v roku 2014 úspešný profilový album V Raslavicoch bije banda, roku 2018 album …farbi ňesanujce, Ďalších 60 CD nahrala v spolupráci s inými sólistami spevákmi a speváckymi skupinami zo Šariša, Spiša, Zemplína i Abova. Ďalším reprezentačným hudobným projektom tejto ľudovej hudby je úspešný CD nosič autorských piesní Jána Šoltésa s najznámejšími sólistami spevákmi východného Slovenska, Ked ja nadešol do kraja. Ostatným profilovým štúdiovým albumom Ľudovej hudby Stana Baláža je nové CD s názvom Jak śe mace? ktoré vyšlo v roku 2020. Za zmienku stoja tiež experimentálne projekty na poli ethno-world music s názvom KARPATON (2013, 2015) a tiež fúzia jazzu s folklórom na spoločnom albume s AMC Triom, AD FONTES (2017), ktorý kapelám priniesol prestížne ocenenie ESPRIT 2017 za najlepší album roka v ankete hlasovania verejnosti a tiež zaradenie do celoslovenskej CD kompilácie THE BEST OF WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA (2016 – 2018).

V roku 2007 získala kapela 1. miesto a titul Laureát celoštátnej súťažnej prehliadky hudobného folklóru v Košiciach. Medzi ďalšie úspechy patrí napr. získanie 1. miesta v súťaži ľudových hudieb na medzinárodnom folklórnom festivale v poľskom Zakopanom. Ich najaktuálnejšími úspechmi je získanie hneď dvojnásobného titulu LAUREÁTA na celoštátnej súťaži a prehliadke hudobného folklóru 2013 a tiež 1. miesto v medzinárodnej súťaži cimbalových kapiel ,,Spotkania cymbalistov 2013″ v poľskom Rzeszowe (december 2013). Kapela je taktiež držiteľom titulu LAUREÁT folklórneho festival STRÁŽNICE 2015 a pravidelne účinkuje na popredných domácich i zahraničných podujatiach. Za zmienku stojí tiež úspešné účinkovanie v televíznej folklórnej šou ZEM SPIEVA 2017. Známa je ich spolupráca s Petrom Lipom, Mirom Jarošom, Ondrejom Kandráčom, Štefanom Štecom a ďalšími známimi interpretmi.

Ľudová hudba v rozšírenej zostave zároveň pôsobí ako sprievodné teleso folklórnej skupiny Raslavičan z Raslavíc, pričom jej hlavným cieľom je pokračovať v udržiavaní i rozvíjaní tradičného interpretačného štýlu tejto folklórnej lokality v snahe poukázať na specifiká jej originálneho prejavu prameniaceho z hudobného odkazu predošlých čias.

Podrobnosti

Dátum:
9. novembra 2023
Time:
19:00 - 21:00
Cena:
15€
Udalosť Kategória:
,
Website:
https://www.kzp.sk/podujatie/ludova-hudba-stana-balaza-jesenne-tour-2023

Organizátor

Kultúrne zariadenia Petržalky
Phone
+421268299200
Email
kzp@kzp.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Dom kultúry Zrkadlový háj